ԱՄՆ-ում գործազրկության բոլոր նպաստների կեսը գողացվել է հանցագործների կողմից համավարակի ընթացքում, հաղորդում է Axios-ը՝ հղում անելով փորձագետներին:
Համավարակի ընթացքում գործազրկության ոլորտում խարդախությունների ծավալը հասել է 400 միլիարդ դոլարի, որոշ գնահատականով, եւ փողերի հիմնական մասը, հավանաբար, հայտնվել է օտարերկրյա հանցավոր սինդիկատների ձեռքում, ինչը դա վերածում է ոչ պարզապես գողության, այլ ազգային անվտանգության խնդրի:
Երբ բռնկվել է համավարակը, նահանգները պատրաստ չէին գործազրկության համար վճարների մասին պահանջների աննախադեպ ալիքին: Բոլորը գիտեին, որ հանցագործություններն անխուսափելի են, սակայն որոշել էին, որ խիստ կարիքավոր մարդկանց վճարելն ավելի կարեւոր է, քան հայտադիմումների իսկության մանրակրկիտ ստուգումը:
ID.me ծառայության գործադիր տնօրեն Բլեյք Հոլը, որը փորձում է կանխարգելել խարդախությունների այդ տեսակը, հայտնել է, որ, հնարավոր է, գողացվել է գործազրկության նպաստների շուրջ 50 տոկոսը: Հաշվարկվել է նաեւ, որ հանցագործների գողացած փոխերի առնվազն 70 տոկոսը վերջնարդյունքում դուրս է բերվել երկրից, եւ դրանց մեծ մասը հայտնվել է Չինաստանում, Նիգերիայում, Ռուսաստանում եւ այլ երկրների հանցավոր սինդիկատների ձեռքում:
«Նախագահ Բայդենը հստակ հասկացրել է, որ այդ հանցավոր գործունեությունը դատապարտելի է եւ անընդունելի: Հենց այդ պատճառով մենք հատկացրել ենք 2 միլիարդ դոլար Փրկության ամերիկյան ծրագրում օգտատերերի ինտերֆեյսն արդիականացնելու համար, ստեղծել ենք Արդարադատության նախարարությունում նպատակային խումբ խարդախության դեմ պայքարի համար եւ հասարակական նախաձեռնություն անձնական տվյալների ու հանրային արտոնությունների գողությունների գծով»,-պարբերականին հայտնել է Սպիտակ տան տնտեսագետ Ջին Սփերլինգը:

Половина всех пособий по безработице, которые США откладывали в течение года, была украдена преступниками во время пандемии, сообщает Axios со ссылкой на экспертов.
Мошенничество с безработицей во время пандемии достигло 400 миллиардов долларов, по некоторым оценкам, и основная часть денег, вероятно, оказалась в руках иностранных преступных синдикатов — что делает это не просто кражей, а вопросом национальной безопасности.
Когда началась пандемия, штаты не были готовы к беспрецедентной волне заявок на пособие по безработице, с которой им предстояло столкнуться. Все они знали, что мошенничество неизбежно, но решили, что раздача денег людям, которые в них отчаянно нуждаются, важнее, чем тщательная проверка подлинности заявок.
Блейк Холл, генеральный директор службы ID.me, которая пытается предотвратить такого рода мошенничество, сообщил, что, возможно, было украдено до 50% всех денег по безработице.
Также было подсчитано, что по меньшей мере 70% денег, украденных мошенниками, в конечном итоге покинули страну, и большая их часть оказалась в руках преступных синдикатов в Китае, Нигерии, России и других странах.
«Президент Байден ясно дал понять, что этот преступный вид деятельности является презренным и неприемлемым. Именно поэтому мы выделили 2 миллиарда долларов на модернизацию пользовательского интерфейса в Американском плане спасения, учредили Целевую группу Министерства юстиции по борьбе с мошенничеством и общегосударственную инициативу по краже личных данных и общественных льгот», — сообщил изданию экономист Белого дома Джин Сперлинг.