Գերմանիայի իշխանությունները դատական գործընթաց են սկսել Telegram-ի դեմ, որի հետեւանքով հաղորդագրությունների հավելվածի օպերատորները կարող են տուգանվել այն օրենքների չկատարման համար, որոնք սոցիալական ցանցերից պահանջում են վերահսկել իրենց օգտագործողների գործողությունները, հայտնում է Reuters-ը:
Der Spiegel-ը հայտնում է, որ պաշտոնատար անձինք կարծում են, որ Telegram հավելվածի օգտագործումը հասել է մի շեմի, երբ դրան կարելի է վերաբերվել նույն կերպ, ինչ Facebook-ին, Twitter-ին եւ TikTok-ին, երբ խոսքը վերաբերում է գերմանական իշխանությունների հետ համագործակցության անհրաժեշտությանը:
Արդարադատության նախարարության մամուլի քարտուղարը հաստատել է, որ իշխանությունները նամակ են գրել Արաբական Միացյալ Էմիրություններում Telegram- ի օպերատորներին, որ նրանք չեն տրամադրել բողոքներ ներկայացնելու ալիք եւ Գերմանիայում կոնտակտային անձ: «Ընկերությունն այժմ պատասխանելու հնարավորություն ունի»,- Բեռլինում լրագրողներին ասել է մամուլի քարտուղար Ռաբեա Բոեննիգհաուզենը:
Der Spiegel-ը հայտնել է, որ ընկերությանը կարող են մինչեւ 5,5 միլիոն եվրո տուգանքներ սպառնալ, եթե չբավարարի պահանջները:
Գերմանիայի խորհրդարանը 2017-ին ընդունել է Ցանցին ներկայացված պահանջների մասին օրենքը՝ նպատակ ունենալով ապահովել երկրի ազատ խոսքի սահմանափակումները, ներառյալ՝ Հոլոքոստի ժխտման վաղեմի արգելքը ինտերնետում:

Власти Германии начали судебное разбирательство против Telegram, в результате которого операторы приложения для обмена сообщениями могут быть оштрафованы за несоблюдение законов, требующих от социальных сетей контролировать действия своих пользователей, передает Reuters.
Der Spiegel сообщает, что официальные лица считают, что использование приложения Telegram достигло порога, когда к нему можно относиться так же, как к Facebook, Twitter и TikTok, когда речь идет о необходимости сотрудничества с властями Германии.
Пресс-секретарь Министерства юстиции подтвердила, что власти написали операторам Telegram в Объединенных Арабских Эмиратах письмо о том, что они не предоставили канал для подачи жалоб и контактное лицо в Германии. «Теперь у компании есть возможность ответить», - заявила журналистам в Берлине пресс-секретарь Рабеа Боеннигхаузен.
Der Spiegel сообщил, что компании могут грозить штрафы в размере до 5,5 миллиона евро, если она не будет соответствовать требованиям.
Парламент Германии принял в 2017 году Закон о соблюдении требований к сети с заявленной целью обеспечить соблюдение существующих в стране ограничений на свободу слова, включая давний запрет отрицания Холокоста, в Интернете.