ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի թիմը «սխալների կասկադ» է թույլ տվել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպումից առաջ: Այս մասին հայտարարել է Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնեւ Ռաուն՝ բողոքելով, թե Վարշավան «լրատվամիջոցներից» է իմացել, որ ԱՄՆ-ը կհրաժարվի «Հյուսիսային հոսք 2»-ի դեմ պատժամիջոցներից, հայտնում է Washington Examiner-ը:
«Մեր ամերիկացի դաշնակիցները ժամանակ չեն գտել խորհրդակցելու այն տարածաշրջանի հետ, որն առավել շատ է ենթարկված այս որոշման հետեւանքներին»,- ասել է նա:
«ԱՄՆ-Ռուսաստան-Գերմանա երկխոսությունը չի կարող փոխարինել Ամերիկայի եւ նրա դաշնակիցների խորհրդակցություններին ՆԱՏՕ-ի արեւելյան թեւում, որոնց վրա հատկապես կանդրադառնան այդ որոշումները»,- ասել է Ռաուն Rzeczpospolita-ին տված հարցազրույցում:
Բայդենի թիմը Պուտինի հետ նրա հանդիպումը որակել է որպես ԱՄՆ-Ռուսաստան հարաբերություններն առավել «կայուն ու կանխատեսելի» հիմքի վրա դնելու փորձ: Ռաուն հասկացրել է, որ ինքը մեծ հույսեր չի կապում այս հանդիպման հետ, բայց խոստովանել է, որ Բայդենը ճիշտ էր, երբ ջանքեր էր գործադրում։
«Պուտինը Գորբաչով չէ, եւ Բայդենը, իհարկե, Ռեյգան չէ»,- ասել է նա: «Դիվանագիտությունը ձգտում է պահպանել նույնիսկ այն փոքր հավանականությունը, որ Ռուսաստանը մի օր կդառնա միջազգային հանրության անդամ՝ ձգտելով պահպանել խաղաղությունը եւ այդ նպատակով վարելով խաղաղ քաղաքականություն»,- ասել է նա: «Մենք միշտ պետք է նման քաղաքականություն վարելու համար Ռուսաստանին խթանելու ուղիներ փնտրենք, նույնիսկ՝ Վլադիմիր Պուտինի կառավարման օրոք»:

Команда президента США Джо Байдена совершила «каскад ошибок» в преддверии его встречи с президентом России Владимиром Путиным. Об этом заявил министр иностранных дел Польши Збигнев Рау, посетовав, что Варшава узнала «из средств массовой информации», что США откажутся от санкций против «Северного потока-2», передает Washington Examiner.
«Наши американские союзники не нашли времени, чтобы проконсультироваться с регионом, наиболее подверженным последствиям этого решения», - заявил он.
«Американо-российско-немецкий диалог не заменяет консультации между Америкой и ее союзниками на восточном фланге НАТО, на которых эти решения особенно повлияют», - сказал Рау в интервью Rzeczpospolita.
Команда Байдена охарактеризовала его встречу с Путиным как попытку поставить отношения между США и Россией на более «стабильную и предсказуемую» основу. Рау дал понять, что не возлагает больших надежд на эту встречу, но признал, что Байден был прав, приложив усилия.
«Путин - не Горбачев, и Байден, конечно, не Рейган», - отметил он.  «Дипломатия стремится поддерживать даже очень малую вероятность того, что однажды Россия станет членом международного сообщества, стремящегося сохранить мир и проводящего с этой целью мирную политику», - сказал он. «Мы всегда должны искать способы побудить Россию, даже при правлении Владимира Путина, проводить такую политику».