ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի շրջանակներում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցություններն լավ մթնոլորտում են անցել: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ հանդիպման և ավարտված գագաթաժողովի արդյունքներով մամուլի ասուլիսում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այս բանակցությունները տեղի ունեցան խաղաղասիրական մթնոլորտում»,- ընդգծել է ֆրանսիացի առաջնորդը: Միևնույն ժամանակ, նկատի ունենալով իրեն ուղղված Էրդողանի նախորդ վիրավորական արտահայտությունները և ծագած հակասությունները, նա նշել է, որ այս բանակցությունների ընթացքում «ոչ ոք ներողություն չի խնդրել և կողմերից ոչ մեկը դա չի պահանջել»: «Բայց կար [նորմալ] աշխատանքը վերսկսելու հստակ ցանկություն»,- ասել է Մակրոնը:
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ վերջին ամիսներն անցել են կողմերի ավելի հանգիստ հրապարակային հայտարարություններով: «Եւ ես իմ գոհունակությունն եմ հայտնում այս կապակցությամբ»,- ասել է Մակրոնը: «Բանակցությունների ընթացքում երկուսս էլ հայտարարեցինք, որ ելնելով մեր հավաքական նպատակներից՝ անհրաժեշտ է ներդնել բոլոր ջանքերը` համատեղ աշխատանք ապահովելու համար»,- ասել է նա:
Մակրոնն ասել է, որ բանակցությունների ընթացքում «ինքը մի շարք պարզաբանումներ է տվել այն թեմաների վերաբերյալ, որոնք հակառակ դեպքում կարող էին աղավաղվել և օգտագործվել որպես հարձակման պատրվակ»: «Դա առաջին հերթին վերաբերում է իսլամի խնդրին: Ես նախագահ Էրդողանին ասացի, որ Ֆրանսիայի քաղաքականությունը բոլորովին էլ այնպիսին չէ, որ հարձակումներ գործի որեւէ կրոնի վրա»,- ասել է նա:
«Մեր բազմամիլիոնավոր համաքաղաքացիներ մահմեդական հավատացյալներ են, նրանք ամեն օր դավանում են այդ կրոնը»,- ասել է Ֆրանսիայի առաջնորդը: «Այս առումով ուզում եմ շեշտել, որ այս ոլորտըը չի վերաբերում ֆրանսիական պետությանը, և այն ամենը, ինչ պահանջվում է մահմեդականներից՝ խստորեն պահպանել Ֆրանսիական Հանրապետության օրենքներն ու կանոնները»,- ասել է Մակրոնը:
«Նախագահ Էրդողանը ըմբռնումով ընդունեց իմ կողմից այս բոլոր բացատրությունները և հասկացրեց, որ իր համար կարևոր են ինչպես Ֆրանսիայի անվտանգությունը, այնպես էլ նրա բնակչության համախմբվածությունը: Միևնույն ժամանակ, ես հիշեցրի նրան, որ Ֆրանսիայի համար կարևոր նպատակ է հարգել բոլոր կրոնները»,- ասել է Մակրոնը:
«Սա այն միջոցն է, որով մենք կարող ենք ստեղծել [Թուրքիայի հետ] համագործակցության և օգտակար գործողությունների ուղիներ: Ուստի շատ կարևոր է դրանով առաջընթացի ապահովումը»,- եզրափակել է Ֆրանսիայի նախագահը:

Переговоры с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, проведенные на полях саммита НАТО, прошли в хорошей атмосфере. Об этом президент Франции Эмманюэль Макрон сообщил, выступая на пресс-конференции по итогам встречи и завершившегося саммита, передает ТАСС.
«Эти переговоры прошли у нас в миролюбивой атмосфере», - подчеркнул французский лидер. В то же время, имея в виду прежние оскорбительные высказывания Эрдогана в свой адрес и возникшую полемику, он отметил, что на нынешних переговорах «никаких извинений не было сделано и никакая сторона их и не требовала». «Но было проявлено четкое стремление возобновить [нормальную] работу», - заявил Макрон.
Он особо подчеркнул при этом, что последние месяцы были отмечены более спокойными публичными заявлениями сторон. «И я выражаю в этой связи свое удовлетворение», - сказал Макрон. «В ходе переговоров оба мы констатировали, что необходимо, исходя из наших коллективных целей, приложить все силы к тому, чтобы обеспечить совместную работу», - сказал он.
Макрон сообщил, что в ходе переговоров «сделал целый ряд уточнений по темам, которые могли бы в противном случае быть искажены и использовались бы как повод для атак». «В первую очередь это касается вопроса ислама. Я четко заявил президенту Эрдогану, что политика Франции отнюдь не заключается в том, чтобы вести нападки на какую-либо религию», - сказал он.
«Много миллионов наших сограждан являются верующими мусульманами, ежедневно практикуют эту религию», - отметил французский лидер. «Хочу подчеркнуть в этой связи, что эта сфера не касается французского государств и все, чего оно требует от мусульман, - это строго соблюдать законы и правила Французской Республики», - сказал Макрон.
«Считаю, что все эти сделанные Эрдогану уточнения были необходимы для того, чтобы избежать упрощенческого подхода, который уже привел к возникновению целой эскалации инцидентов и протестов [против Франции]. Причем не только во Турции, но и в целом ряде других регионов, где ислам является ведущей религией. Причем все это было использовано в своих целях целым рядом государств, которые отнюдь не являются друзьями Франции», - заметил французский президент.
«Президент Эрдоган с пониманием воспринял все эти разъяснения с моей стороны и дал понять, что для него важны как безопасность Франции, так и сплоченность ее населения. При этом я ему напомнил, что для Франции является важной целью уважать все религии», - сказал Макрон.
«Это тот путь, на котором мы можем создать линии сотрудничества [с Турцией] и полезных действий. Поэтому очень важно обеспечить продвижение по нему», - отметил в заключение французский президент.