Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց։
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստերը կայացել էին մայիսին, այն էլ՝ միայն նրա համար, որպեսզի նիստը հետաձգվի երեք շաբաթով։ Իսկ ընդհանուր առմամբ նիստերը հետաձգվում են ավելի քան մեկ ամիս տարբեր պատճառներով։
Նիստը տեղի չի ունեցել Ռոբերտ Քոչարյանի բոլոր դատապաշտպանների, ինչպես նաեւ իր՝ Քոչարյանի բացակայության պատճառով։
Հայկ Ալումյանը դատարանին տեղեկացրել է, որ անառողջ է եւ չի կարող ներկա գտնվել։
Արամ Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ մասնակցում է Ռոբերտ Քոչարյանի նախընտրական քարոզարշավին։
Արամ Օրբելյանը տեղեկացրել է, որ մասնակցում է մեկ այլ դատական նիստի։
Հովհաննես Խուդոյանը նույնպես տեղեկացրել է պատճառի մասին, բայց դատարանը տեղեկությունը չդիտարկեց, քանի որ այն հանձնվել էր փաստաբանի օգնականի անունից։
Դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը դժգոհություն եւ փաստաբանների վարքագիծը քննարկելու մտադրություն հայտնեց հաջորդ նիստում, ինչպես նաեւ պահանջեց դատարանից միջոցներ ձեռնարկել։ Նման կարծիք հայտնեց Գեւորգ Բաղդասարյանը՝ փաստաբանների գործողությունները գնահատելով որպես վիրավորանք դատական համակարգին։ «Ներկայացված բոլոր հայտարարությունները վստահություն չեն ներշնչում։ Նման վարքագիծը ցուցադրում է վերաբերմունքը դատական համակարգի նկատմամբ»,- ասաց նա։
Խոսք խնդրելով՝ Արմեն Գեւորգյանը նկատեց, որ երկրում գլոբալ գործընթացներ են սկսվել, բայց դատախազությունը, ըստ երեւույթին, դրանք չի նկատում։ Նա հիշեցրեց, որ նախընտրական քարոզարշավ է ընթանում, այն տեւելու է ընդամենը 12 օր, եւ Քոչարյանի գլխավորած դաշինքը բազմաթիվ հանդիպումներ ունի, որոնց Գեւորգյանն ինքն էլ է մասնակցում։ «Դրա համար էլ կխնդրեի առանձնապես չտարածվեք»,- նկատեց Գեւորգյանը՝ նկատի ունենալով  Բաղդասարյանին։
Դատավորը տեղեկացրեց, որ ստացվել է միջնորդություն քրեական հետապնդման դադարեցման մասին, քանի որ մեղադրյալներն առաջադրվել են խորհրդարանի պատգամավոր, այդպիսով կարող են պատգամավորական անձեռնմխելիություն ստանալ։ Աննա Դանիբեկյանը փաստեց, որ կողմի բացակայության պայմաններում միջնորդությունը դիտարկվել չի կարող։
Հաշվի առնելով, որ հաջորդ նիստում կարող է դեռեւս չլինել պաշտոնական տեղեկություն մեղադրյալների կարգավիճակի մասին, դատավորը նիստը նշանակեց հունիսի 29-ին։

YEREVAN. – The court hearing on the criminal case against the second President of Armenia, Robert Kocharyan, and former deputy prime minister Armen Gevorgyan was rescheduled Tuesday.
To note, the previous court sessions were held in May, but only to reschedule them for three weeks. In general, however, these hearings have been rescheduled for more than a month—and for various reasons.
Today’s session did not take place due to all of Kocharyan's lawyers and his own absence from the courtroom.
The prosecution expressed dissatisfaction in this regard, and an intention to discuss—at the next session—the defense lawyers' conduct, and demanded that the court take respective measures.
In turn, Gevorgyan reminded that an election campaign is underway in the country, it will last only 12 days, and the bloc led by Kocharyan has many campaign meetings in which Gevorgyan himself participates, too, but the prosecution, apparently, does not consider this fact.
The court informed that a motion was received to terminate the criminal prosecution, as the defendants have been nominated as MPs, and therefore they could get parliamentary immunity. The court added, however, that this motion could not be considered in the absence of the party.
Taking into account that there may not be official information about the status of the defendants in the next court session yet, the court set the next hearing on June 29.