Անձնական հարաբերությունները միջպետական հարաբերությունների շատ կարեւոր բաղադրիչ են։ Այս մասին հայտարարեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում։
Հարցին, թե կարող է արդյոք փոքր-ինչ բացել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ զրույցների բովանդակությունը, մանավանդ որ տարեսկզբից արդեն երեք զրույց է եղել, քննարկվել է ներքաղաքական իրավիճակը, քննարկվել է Ղարաբաղը, Քոչարյանը պատասխանեց. «Եղել է հաղորդում թեմատիկայի մասին։ Սրանից ավելին ասել չեմ կարող»։
Նախընտրական փուլում շփվե՞լ եք, ինչ-որ շփումներ եղե՞լ են։ «Ոչ, վերջին շրջանում ոչ։ Երբ լինում եմ Մոսկվայում, նման շփումներ ունենում եմ։ Հայաստանից՝ ոչ։ Դե, հայտնի եւ հասկանալի պատճառներով»,- ասաց երկրորդ նախագահը։
Իսկ ռուսաստանյան քաղաքական էլիտայի հետ կապ պահպանո՞ւմ եք։ «Այո, իհարկե։ Այդ կապերը անձնական մակարդակում են։ Ես կարողանում եմ բարեկամություն պահել, հարաբերություններ պահել։ Ես ընդհանրապես կարծում եմ, որ անձնական հարաբերությունները շատ կարեւոր բաղադրիչ են նաեւ միջպետական հարաբերություններում։ Այսինքն՝ մենք բոլորս մարդիկ ենք, մնում ենք մարդ։ Եվ դա չի կարող ուժ չտալ կամ չսնել միջպետական հարաբերությունները, եւ հակառակը։ Կարեւոր է կառուցել վստահելի հարաբերություններ»,- նշել է Քոչարյանը։

Personal relations are a very important component of interstate relations. Robert Kocharyan—the second President, leader of the "Armenia" bloc which will run in Sunday’s snap parliamentary elections, and its candidate for prime minister—said this in an interview with Russian media.
To the question whether he can open the content of his conversations with Russian President Vladimir Putin a little, especially since there have been three such conversations since the beginning of the year, and the internal political situation and the Karabakh issue were discussed during them, Kocharyan answered: "There was a report on the topic; I cannot say more than this."
When asked whether they communicate during the pre-election phase, whether there were any contacts, the second President of Armenia responded: "No, not lately. When I am in Moscow, I have such contact; not from Armenia—well, for well-known and understandable reasons."
And when asked whether he keeps in touch with the Russian political elite, Kocharyan said: "Yes of course. These ties are on a personal level. I can maintain friendships, maintain relations. In general, I believe that personal relations are a very important component in interstate relations as well; that is, we are all human, we remain human. And it [i.e., personal relations] cannot but strengthen or nurture interstate relations, and vice versa. It is important to build trustworthy relations."