«Պատիվ ունեմ» դաշինքը Հայաստանի բնակիչներին խոստանում է ակտիվորեն աշխատել Ղարաբաղի կարգավիճակի շուրջ եւ ընտրական մրցավազքում հաջողության հասնելու դեպքում ակտիվացնել իրենց արտաքին քաղաքականությունը: Այս մասին հունիսի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավորության թեկնածու Արտակ Զաքարյանը:
Նա հիշեցրեց, որ իրենց դաշինքի ցուցակը գլխավորող Արթուր Վանեցյանն իր քարոզարշավը սկսել է հենց Ղարաբաղից: «Մեր դաշինքի նախընտրական արշավը սկսվել է Ղարաբաղից, քանի որ մենք միշտ այս հարցը բաց ենք պահելու: Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը Հայաստանի անվտանգության կարեւորագույն տարրերից մեկն է, դա մեր տարածաշրջանում խաղաղ գոյակցության կարեւորագույն տարրերից է, եւ մենք դրան հաստատ կհասնենք»,- հավաստիացրեց Զաքարյանը:
Ընդդիմադիրը շեշտեց, որ իրենց դաշինքը միջազգային լայն աջակցություն է վայելում: Պատգամավորի թեկնածուի խոսքով` Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ակտիվացումը արագորեն կվերականգնի արտաքին գործընկերությունը, կստանա վստահություն, արժանի համագործակցություն կհաստատի եւ արագորեն հիմքեր կդնի ինչպես անվտանգության, այնպես էլ համագործակցության համար` օգտագործելով երկրի տնտեսական, քաղաքական եւ մշակութային զարգացման տարբեր գործիքներ:

The “I Have the Honor” bloc promises citizens of Armenia to work actively for determination of the status of Nagorno-Karabakh and, in case of victory in the elections, intensify its foreign policy. Artak Zakaryan, MP candidate of the “I Have the Honor” bloc which is running in the snap parliamentary elections to be held on June 20, told reporters today.
Zakaryan recalled that the bloc’s candidate for Prime Minister Artur Vanetsyan launched the election campaign in Nagorno-Karabakh since the bloc will always keep the issue related to the status in its focus. “The status of Nagorno-Karabakh is one of the key elements of Armenia’s security and peaceful co-existence in the region, and we will definitely achieve determination of the status,” Zakaryan assured.
The member of the opposition bloc stressed that the bloc enjoys wide international support and that intensification of Armenia’s foreign policy will help rapidly restore foreign partnerships and lay the foundation for security and cooperation.