Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Թուրքիան զգալիորեն ընդլայնել է իր դերը հյուսիսային Իրաքի ինքնավար քրդական շրջանում: Թուրքիան տասնամյակներ շարունակ, 1990-ականներից սկսած, պահպանել է իր բազաները եւ ներկայությունը տարածքում, ինչը Անկարային հնարավորություն է տվել ընդլայնել իր ներկայությունն Իրաքում՝ իրաքյան պետության թուլացմանը զուգընթաց, գրում է JPost-ը:
«Անկարան պնդում է, որ «հակաահաբեկչական պատերազմ» է մղում Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (ՔԱԿ) հետ: Անկարան իր ընդլայնումն արդարացնելու համար «ահաբեկչության» մասին պատմություններ է հորինում եւ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը մեղադրում է այնպիսի միջադեպերի մեջ, որոնց հետ նա, հավանաբար, կապ չունի:
Հյուսիսային Իրաքում Թուրքիայի աճող դերի հետ կապված հետաքրքիրն այն է, որ նա չի առնչվում «ահաբեկչության» որեւէ աճի հետ: Թուրքիայում ահաբեկչություններ չկան, բայց որքան քիչ են գրոհները, այնքան Թուրքիան ավելի շատ է ներխուժում Իրաք, ինչպես նաեւ Սիրիա: Սա նշանակում է, որ պատերազմը, որը վարում է Թուրքիան, ամենայն հավանականությամբ, իրական սպառնալիքի հետ կապ չունի:
Թուրքիան, որը հաճախ մեղադրում է Իսրայելին պաղեստինցիների հետ հակամարտության համար, վարում է ամենաանհամաչափ պատերազմներից մեկը՝ օգտագործելով հսկայական կրակային հզորություն, անօդաչու թռչող սարքեր եւ անօրինական օկուպացիա՝ քուրդ գրոհայիններին հարվածելու համար, երբեմն նաեւ այն ժամանակ, երբ ենթադրյալ «ահաբեկիչները» նույնիսկ գոյություն չունեն
Սա հարցեր է առաջացնում, թե որն է Թուրքիայի իրական նպատակը...
ԱԶԿ-ն եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը բարգավաճում են պատերազմի եւ ճգնաժամի պայմաններում: Հրաժարվելով «հարեւանների հետ զրոյական խնդիրների» խաղաղ քաղաքականությունից՝ Էրդողանը զորահավաք էր իրականացնել Սիրիայում եւ ավելի շատ Իրաքում գործողությունների համար, ինչպես նաեւ ՔԱԿ-ի դեմ կարճատեւ պատերազմ էր վարել Թուրքիայում 2015 եւ 2016 թվականներին: Արդյունքն այն էր, որ Թուրքիան սկսեց ձերբակալել «Ժողովուրդների դեմոկրատիա» կուսակցության անդամներին, բանտարկել քուրդ ակտիվիստներին, իսկ շուտով էթնիկակ զտումներ սկսեց Աֆրինում, անօդաչու թռչող սարքեր եւ F-16 ուղարկել Իրաքը ռմբակոծելու համար:
Անկարայի սրվող պատերազմին աջակցեցին ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի թուրքամետ պաշտոնյաները: Թուրքիան նաեւ պնդում էր, որ Սիրիայում ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերը (YPG) կապված են ՔԱԿ-ի հետ: Թուրքիան ուժեղացրել էր իր գրոհները Սիրիայում YPG-ի դեմ, որպեսզի ստիպի ԱՄՆ-ին հեռանալ: Երբ ԱՄՆ-ը չհեռացավ, Թուրքիան ակտիվացրեց գործողությունները Իրաքում` հույս ունենալով մեկուսացնել YPG-ին եւ ՔԱԿ-ին` կտրելով Իրաքը Սիրիայից: Թուրքիան սահմանների փակման լոբբինգ իրականացրեց:
Դա բարդանում է Իրաքի հյուսիսում Քրդիստանի տարածաշրջանային կառավարության (ՔՏԿ) դերից: Քրդստանի դեմոկրատական կուսակցության (ՔԴԿ) եւ Քրդստանի հայրենակցական միության կողմից ղեկավարվող ՔՏԿ-ն հաջողակ ինքնավար մարզ է՝ սեփական օդանավակայաններով եւ անվտանգության ուժերով: Թուրքիայի կողմից Իրաքում ուժեղացված մարտերը կարող են ապակայունացնել Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարությունը եւ խարխլել նրա ինքնավարությունը: Թուրքիան, ընդլայնելով իր բազաները քրդական շրջանում, կարծես ուժեղացնում է ՔԱԿ-ի եւ ՔԴԿ-ի լարվածությունը:
Երկար տարիներ Թուրքիան դեպի Էրբիլի եւ հյուսիսային Իրաք հիմնական տնտեսական ուղին է՝ ստեղծելով բնական ընդհանուր շահեր քրդական տարածաշրջանային կառավարության եւ Թուրքիայի միջեւ: Բայց քրդերը միշտ զգուշացել են հյուսիսային Իրաքում Թուրքիայի հավակնություններից, հատկապես եթե Անկարան օգտագործել է ՔԱԿ-ի ներկայությունը իր ազդեցությունն ավելացնելու համար:
Մնում է Թուրքիայի իրական նպատակի հարցը: Նա պնդում է, որ ցանկանում է լիովին հաղթել ՔԱԿ-ին, ինչը նշանակում է ավելի շատ բազաներ: Բայց Թուրքիայի սպառնալիքները չեն ավարտվում Քանդիլով, նա ցանկանում է ռմբակոծել փախստականների «Սինջար» եւ «Մահմուր» ճամբարները եւ մեկուսացնել ու ոչնչացնել Սիրիայի քրդական շրջանը, որը կոչվում է Ռոջավա: 2019-ի աշնանը Թուրքիան ՄԱԿ-ին բացահայտ հայտարարեց, որ իրեն Սիրիայում անհրաժեշտ է «բուֆերային գոտի» կամ «անվտանգության գոտի», ուրվագծելով մի քարտեզ, որի համաձայն Թուրքիան վերահսկողության տակ կվերցնի Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում գտնվող բոլոր քրդական քաղաքները, կդատարկի դրանք եւ կբնակեցնի միլիոնավոր արաբ փախստականներով:
Թուրքիան իրականացրեց Աֆրինի ամբողջական էթնիկ զտումներ՝ վտարելով 170 000 քրդերի եւ այնտեղ տեղակայելով սիրիացի արաբ եւ թուրքմեն զինյալների: ՄԱԿ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն, որոնք 1990-ականներին դեմ էին արտահայտվում Բալկաններում նմանատիպ էթնիկ զտումներին, աջակցեցին կամ ներեցին Թուրքիայի գործողությունները:
Իրաքի հյուսիսում Թուրքիայի ռմբակոծությունները հանգեցրել են բազմաթիվ գյուղերի դատարկմանը: Բայց այստեղ Թուրքիայի նպատակը տարածքը բնակեցնելը չէ: Ավելի շուտ Թուրքիան Էրբիլին մղում է ՔԱԿ-ի հետ ավելի մեծ հակամարտության՝ հուսալով քրդական քաղաքացիական բախում առաջացնել: Նման հակամարտություն տեղի է ունեցել 1990-ականներին՝ քրդական խմբավորումների միջեւ: Թուրքիային օգուտ է, երբ քրդերը պատերազմում են միմյանց հետ, նա կարող է ձեւացնել, թե պայքարում է «ահաբեկչության» դեմ, որպեսզի ավելացնի իրենց օկուպացիան եւ իր բազաները։
Թուրքիան շատ ընդհանուր շահեր չունի Բաղդադի հետ, քանի որ Անկարան հիմնականում չի հաշտվում Իրաքում գտնվող իրանամետ աշխարհազորայինների հետ, որոնց աջակցում է Բաղդադը:
Չնայած Թուրքիան նորմալ հարաբերություններ է պահպանում Իրանի հետ, Իրաքում Իրանի կողմից աջակցվող աշխարհազորայինները Թուրքիային համարում են ագրեսոր: Նրանցից շատերը հիշում են այն օրերը, երբ Անկարան թույլ տվեց ԴԱԻՇ-ի տասնյակ հազարավոր անդամների ներթափանցել Սիրիա եւ ներխուժել Իրաք: Նրանք գիտեն, որ Անկարայի ռեժիմը հարմարավետ է ԴԱԻՇ-ի ոճի ջիհադականների համար, որոնք շիաների էթնիկ զտումներ են իրականացնում:
Սա նշանակում է, որ Անկարան գերադասում է, որ Քրդստանի տարածաշրջանային կառավարությունը հավասարակշռի Բաղդադին, թեկուզ՝ մոտ ապագայում»:

За последние несколько лет Турция значительно расширила свою роль в автономном курдском регионе на севере Ирака. Турция сохраняет базы и присутствие в этом районе на протяжении десятилетий, начиная с 1990-х годов, в результате чего Анкара получила возможность расширять присутствие в Ираке по мере ослабления иракского государства, пишет JPost.
«Анкара утверждает, что ведет «антитеррористическу войну» с Рабочей партией Курдистана (РПК). Анкара прибегает к придумыванию историй о «терроризме» и обвинению Рабочей партии Курдистана в инцидентах, с которыми она, вероятно, не связана, чтобы оправдать расширение роли Турции.
Что интересно в растущей роли Турции в северном Ираке, так это то, что она не коррелирует с каким-либо усилением «терроризма». В Турции не происходит терактов, но чем меньше атак, тем больше Турция вторгается в Ирак, а также в Сирию. Это означает, что война, которую ведет Турция, скорее всего, не имеет ничего общего с реальной угрозой.
Турция, которая часто обвиняет Израиль в конфликте с палестинцами, ведет одну из самых непропорциональных войн, используя огромную огневую мощь, беспилотные летательные аппараты и незаконную оккупацию для нанесения ударов по курдским боевикам, в некоторых случаях, когда предполагаемые «террористы» даже не существуют.
Это вызывает вопросы о том, какова настоящая цель Турции...
ПСР и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган процветают в войне и кризисе. Отказавшись от мирной политики «ноль проблем с соседями», Эрдоган начал мобилизовать армию для операций в Сирии и, все чаще, в Ираке, а также возглавил короткую войну в Турции против РПК в 2015 и 2016 годах. Результатом стало то, что Турция начала арестовывать членов партии «Демократия народов», сажать курдских активистов и вскоре начала этнические чистки в Африне, отправлять беспилотники и F-16 для бомбардировки Ирака.
Усиливающуюся войну Анкары поддержали ключевые про-турецкие чиновники в администрации бывшего президента США Дональда Трампа. Турция также утверждала, что поддерживаемые США курдские отряды самообороны (YPG) в Сирии связаны с РПК. Турция усилила свои атаки на YPG в Сирии, чтобы заставить США уйти. Когда США не ушли, Турция активизировала операции в Ираке, надеясь изолировать YPG и РПК, отрезав Ирак от Сирии. Турция лоббировала закрытие границ.
Это усложняется ролью регионального правительства Курдистана в северном Ираке. КРГ, возглавляемая Демократической партией Курдистана (ДПК) и Патриотическим союзом Курдистана, является успешным автономным регионом со своими аэропортами и силами безопасности. Усиление боевых действий Турции в Ираке может дестабилизировать Курдское региональное правительство и подорвать его автономию. По мере того, как Турция расширяла свои базы в курдском регионе, похоже, что напряженность РПК и ДПК также усилилась.
В течение многих лет Турция была основным экономическим путем в Эрбиле и северном Ираке, создавая естественные общие интересы между Курдским региональным правительством и Турцией. Но курды всегда настороженно относились к амбициям Турции в северном Ираке, особенно если Анкара использует присутствие РПК для усиления своего влияния.
Остается вопрос относительно истинной цели Турции. Она утверждает, что хочет полностью победить РПК, что означает больше баз. Но угрозы Турции не заканчиваются на Кандиле; она хочет бомбить лагеря беженцев Синджар и Махмур, а также изолировать и разрушить курдский регион Сирии, который называется Рожава. Осенью 2019 года Турция открыто заявила ООН, что ей нужна «буферная зона» или «зона безопасности» в Сирии, наметив карту, по которой Турция возьмет под свой контроль все курдские города на северо-востоке Сирии, опустошит их и заселит миллионами арабских беженцев.
Турция провела полную этническую чистку Африна, изгнав 170 000 курдов и разместив там сирийских арабских и туркменских боевиков. ООН и НАТО, которые когда-то выступали против аналогичных этнических чисток на Балканах в 1990-х годах, поддержали или простили действия Турции.
В северном Ираке бомбардировки Турции привели к опустошению многих деревень. Но цель Турции здесь не в том, чтобы заселить этот район. Скорее Турция подталкивает Эрбиль к еще большему конфликту с РПК, надеясь вызвать курдский гражданский конфликт. Такой конфликт произошел в 1990-х годах между курдскими группами. Турции выгодно, когда курды воюют друг с другом, может притвориться, что борется с «терроризмом», чтобы увеличить свою оккупацию и свои базы.
У Турции не так много общих интересов с Багдадом, потому что Анкара в целом не ладит с проиранскими ополченцами в Ираке, которых поддерживает Багдад.
Хотя Турция ладит с Ираном, поддерживаемые Ираном ополченцы в Ираке заявляют, что они рассматривают Турцию как агрессора. Многие из них помнят дни, когда Анкара позволила десяткам тысяч членов ИГИЛ проникнуть в Сирию и вторгнуться в Ирак. Они знают, что режим Анкары чувствует себя комфортно с джихадистами в стиле ИГИЛ, которые устраивают этнические чистки шиитов.
Это означает, что Анкара предпочитает, чтобы Курдское региональное правительство уравновешивало Багдад, по крайней мере, в ближайшей перспективе».