Հայաստանում գործող իշխանությունները լիովին զուրկ են ղեկավարելու ունակությունից: Այս մասին Գյումրիում «Հայաստան» դաշինքի հանրահավաքում հայտարարեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Ճղճղալ չի նշանակում ղեկավարել։ Նրանք ամբողջովին զրկված են ղեկավարելու ունակությունից»,- նշեց Մելքոնյանը՝ ընդգծելով, որ «Հայաստան» դաշինքն առաջարկում է արժանապատիվ խաղաղություն, կանխատեսելի գործընկերոջ կարգավիճակի վերականգնում:
«Միեւնույն ժամանակ, իշխանությունները շարունակում են խարխլել պետության եւ արտաքին քաղաքականության հիմքերը: Հիմա մենք ունենք կաթվածահար արտաքին գործերի նախարարություն: Դիվանագետները չեն ցանկանում մասնակցել դավաճանությանը»,- հայտարարեց Մելքոնյանը:
Խոսելով հոգեւորականության վրա հարձակումների մասին՝ Մելքոնյանն ընդգծեց, որ հայը ծնկի է գալիս հոգեւորականի առջեւ, ոչ թե հոգեւորականությանն է ծնկի բերում:
Վերջում նա կոչ արեց դադարեցնել հասարակության պառակտումը, իսկ եթե այն բաժանել, ապա բացառապես մասնագետների եւ դիլետանտների, հայրենասերների եւ ոչ հայրենասերների: Նա հավաստիացրեց, որ «նախկինները», որոնցով իշխանությունները վախեցնում են ժողովրդին, չեն վերադառնա, ոչ մի վատ բան չի վերադառնա, այդ թվում` նաեւ իրենք:

Действующие власти Армении полностью лишены способности руководить. Об этом заявил тюрколог Рубен Мелконян на митинге блока «Армения» в Гюмри.
Визжать не значит руководить.Они полностью лишены способности руководить», - заметил Мелконян, подчеркнув, что блок «Армения» предлагает достойный мир, восстановление статуса прогнозируемого партнера.
«Между тем власти продолжают расшатывать основы государства и внешней политики. Сейчас мы имеем парализованный МИД. Дипломаты не хотят участвовать в предательстве», - констатировал Мелконян.
Говоря о нападках на духовенство, Мелконян подчеркнул, что армянин опускается на колени перед духовным лицом, а не ставит духовенство на колени.
В заключение он призвал преркатить разделять общество, а если уж разделять, то исключительно на профессионалов и дилетантов, патриотов и не патриотов. Он заверил, что «бывшие», которыми власти пугают народ, не вернутся, не вернется ничто плохое, в том числе и они сами.