Սալվադորը ԱՄՆ դոլարը չի փոխարինի բիթքոինով որպես վճարման օրինական միջոց: Այս մասին հայտարարել է ֆինանսների նախարար Ալեխանդրո Սելայան՝ հավելելով, որ երկիրը դիմել է Համաշխարհային բանկ՝ բիթքոինների կարգավորումը կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ տեխնիկական օժանդակություն ստանալու համար, հաղորդել է Reuters-ը:
Սալվադորը դարձավ առաջին երկիրը, որն ընդունեց բիթքոինը որպես վճարման օրինական միջոց: Սեփական արժույթից հրաժարվելուց հետո, Սալվադորը վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում որպես վճարման օրինական միջոց օգտագործել է ԱՄՆ դոլարը:
Ֆինանսների նախարարը հայտարարել է, որ նախորդ շաբաթ Արժույթի միջազգային հիմնադրամին (ԱՄՀ) պարզաբանել է, որ Սալվադորը չի հրաժարվելու դոլարից եւ չի փոխարինելու այն կրիպտոարժույթով:
Բյուջեի բացերը մինչեւ 2023 թվականը փակելու համար Սալվադորը ԱՄՀ-ի հետ բանակցություններ է վարում 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ վարկային ծրագրի շուրջ:
Սալվադորը դիմել է նաեւ Համաշխարհային բանկ` բիթքոինի կանոնների եւ կիրառման տեխնիկական աջակցություն ստանալու համար, ասել է Սելայան:

Сальвадор не заменит американский доллар на биткойн в качестве законного платежного средства. Об этом заявил министр финансов Алехандро Селайя, добавив, что страна обратилась к Всемирному банку за технической помощью для реализации регулирования биткойнов, передает Reuters.
Сальвадор стал первой страной, которая приняла биткойн в качестве законного платежного средства. Сальвадор использовал доллар США в качестве законного платежного средства в течение последних двух десятилетий после отказа от собственной валюты.
Министр финансов заявил, что на прошлой неделе разъяснил Международному валютному фонду (МВФ), что Сальвадор не откажется от доллара и не заменит его криптовалютой.
Сальвадор находится в процессе переговоров с МВФ о ссуде для программы на 1 миллиард долларов для устранения бюджетных пробелов до 2023 года.
Сальвадор также обратился к Всемирному банку за технической помощью по правилам и внедрению биткойнов, сказал Селайя.