Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը պաշտոնապես խոստովանել է, որ երկրում սննդամթերքի պակաս կա, հաղորդում է BBC-ն:
«Ժողովրդի համար սննդամթերքի հետ կապված իրավիճակը գնալով սրվում է»,- հայտարարել է պետության ղեկավարը Հյուսիսային Կորեայի բարձրագույն ղեկավարության խորհրդակցության ժամանակ:
Գյուղատնտեսության ոլորտը չի կարողացել բավարարել հացահատիկի բերքի իր նպատակները նախորդ տարվա ջրհեղեղի պատճառ դարձած թայֆունների պատճառով, ասել է նա:
Հաղորդումներ կան սննդամթերքի գների բարձրացման մասին, եւ տեղական NK News-ը հայտնել է, որ մեկ կիլոգրամ բանանի արժեքը 45 դոլար է:
Հյուսիսային Կորեան փակել է իր սահմանները` կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու համար:
Արդյունքում, Չինաստանի հետ ապրանքաշրջանառության մակարդակը կտրուկ ընկել է: Հյուսիսային Կորեան կախված է Չինաստանից սննդի, պարարտանյութի եւ վառելիքի պաշարներով:
Հյուսիսային Կորեան նույնպես դժվարությունների է բախվել իր միջուկային ծրագրի պատճառով սահմանված միջազգային պատժամիջոցների ֆոնին:

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын официально признал, что страна испытывает нехватку продовольствия, передает BBC.
«Ситуация с продовольствием для народа становится все более напряженной», - отметил глава государства в ходе совещания высшего руководства Северной Кореи.
По его словам, сельскохозяйственный сектор не смог достичь поставленных целей по сбору зерна из-за тайфунов в прошлом году, вызвавших наводнение.
Поступают сообщения о резком росте цен на продукты питания, а местное СМИ NK News сообщило о том, что килограмм бананов стоит 45 долларов.
Северная Корея закрыла свои границы с целью борьбы распространения коронавируса.
В результате резко снизился уровень торговли с Китаем. Северная Корея зависит от Китая в поставках продовольствия, удобрений и топлива.
Северная Корея также столкнулась с трудностями на фоне международных санкций,  введенных из-за ее ядерной программы.