Ազգային ընդդիմությունը առաջին իսկ փուլում կհավաքի 50%+1 ձայն։ Այս մասին հունիսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է  «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով՝ դրանք կարող են լինել այն ուժերը, որոնք մտնում էին նաեւ Հայրենիքի փրկության շարժման մեջ։ «Ես հեռանկար չեմ տեսնում, որ երկրորդ փուլ կլինի։ Բացառում եմ, որ Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ընտրություններում կհաղթի»,- նշել է նա։
Շարմազանովի համոզմամբ՝ կապիտուլյանտը վաղուց իշխանություն չունի եւ չի վայելում ժողովրդի վստահությունը։ «Նա այսօր խոսում է 60 տոկոս ձայների մասին, բայց իրականում չի հավաքի անգամ այդ թվի կեսը։ Մարզերում Փաշինյանի միտինգներում տեղի բնակչություն գրեթե չկա»,- ավելացրել է ընդդիմադիրը։
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ հունիսի 20-ի ընտրությունները վճռորոշ նշանակություն կունենան, եւ հայ հասարակությունը պետք է մերժի կապիտուլյանտին ու Էրդողանի եւ Ալիեւի խամաճիկին։ «Սա մեզ համար նոր Ավարայրի ճակատամարտ է։ Կապիտուլյանտի օրոք «Եռաբլուրը» հաղթանակի խորհրդանշանից վերածվեց վշտի խորհրդանշանի, տնտեսությունը քայքայված է, Հայաստանի եւ Ղարաբաղի տարածքը՝ զավթված, իսկ հայկական պետությունները փաստացի կորցրել են անկախությունը։ Կոչ եմ անում քվեարկել ազգային ուժերի օգտին, որոնք ապացուցել են, որ կարող են ապահովել մեր անվտանգությունը։ Նրանք, ովքեր կքվեարկեն Փաշինյանի օգտին, կքվեարկեն Հայաստանի թրքացման օգտին։ Հունիսի 20-ին մենք պետք է ցույց տանք, որ հայ հասարակությունը մերժում է ներքին թշնամուն։ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը կանի ամեն ինչ, որպեսզի թույլ չտա կապիտուլյանտի իշխանության վերարտադրությունը»,- եզրափակել է Էդուարդ Շարմազանովը։

The national opposition will garner 50% + 1 vote in the very first round. Eduard Sharmazanov—National Assembly ex-deputy speaker, former ruling Republican Party of Armenia vice-chairman, and a member of the "I Have the Honor" bloc that will run in the snap parliamentary elections on Sunday—told this to a press conference Thursday, in connection with these elections.
According to him, the aforesaid can be the political forces that were also part of the Homeland Salvation Movement—which had demanded acting PM Nikol Pashinyan’s resignation. "I do not see a prospect that there will be a second round [of these elections]. I rule out that the acting Prime Minister of Armenia, Nikol Pashinyan, will win the elections," he said.
According to Sharmazanov, the "capitulator"—i.e., Pashinyan—has no power for a long time now and does not enjoy the people's trust. "Today he speaks about [getting] 60% of the votes, but in reality he will not get even half of that number. There is virtually no local population at Pashinyan's [election campaign] rallies in the provinces," the opposition politician added.
The representative of the "I Have the Honor" bloc stressed that Sunday’s elections will be crucial, and the Armenian society must reject "the capitulator and the puppet of Erdogan and Aliyev." "I call to vote for the national forces which have proved that they can ensure our security. (…). On June 20, we must show that the Armenian society rejects the internal enemy. The ‘I have the honor’ bloc will do everything not to permit the reproduction of the capitulator’s power," Eduard Sharmazanov concluded.