Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի նախագահ Վարուժան Ավետիքյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի երեկ արված հայտարարությանը, թե անհետ կորած զինծառայողների հրապարակված թիվն իրական չէ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ նախկին նախագահը երեկ փաստաթուղթ էր հրապարակել, որում նշված էր, որ անհետ կորածների իրական թիվը 1064 է: Ժամեր անց ՀՀ քննչական վարչությունը պատասխանեց նախագահին՝ նշելով, որ պատերազմի ընթացքում անհետ կորածների իրական թիվը 275 է:
Վարուժան Ավետիքյանը գրել է. «Երեկ 3-րդ Նախագահը հրապարակեց նամակս ուղղված Փոխվարչապետին և Սոցապ նախարարին: Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը պատերազմից հետո մեկնարկեց անհայտ բացակայող ու ծանր վիրավորում ունեցող զինծառայողների ժամանակավոր «Կամուրջ» ֆինանսավորման ծրագիրը Կառավարության տրամադրած 1 միլիարդ դրամի հիման վրա: Նախագահի կողմից հրապարակված նամակը տրամադրված գումարների ծախսման վերաբերյալ հաշվետվություն էր: Որոշ օգտատերեր և սոց. ալիքներ նամակը մեկնաբանեցին որպես գաղտնի:
Դա այդպես չէ, քանզի հաշվի առնելով գործունեության հրապարակայնության ու թափանցիկության սկզբունքները, հիմնադրամը մշտապես իր սոց. մեդիայի էջերում ու պաշտոնական կայքում հրապարակել է «Կամուրջ» ֆինանսավորման շրջանակներում դեպքերի քանակը, գումարները, նույնիսկ զինծառայողների անունները: Այսօր էլ այդ տեղեկատվությունը բաց է համընդհանուր ծանոթացման համար Հիմնադրամի պաշտոնական կայքում: Հրապարակված թիվը ցույց չի տալիս անհայտ կորածների թիվը: Այլ, այն ցույց է տալիս թե Հիմնադրամը «Կամուրջ» ֆինանսավորման ծրագրի ներքո քանի ընտանիքների է ֆինանսապես աջակցել, որոնց զինծառայողները ինչ որ պահի համարվել են անհայտ կորածներ կամ նրանց գտնվելու վայրի վերաբերյալ ստույգ տեղեկություններ առկա չեն եղել:
Ինչպես ես նշել եմ իմ մի շարք հարցազրույցներում, այդ թիվը ամեն շաբաթ նվազել ու նվազում է, քանզի բազմաթիվ հերոսների մասունքներ նույնականացվել ու հուղարկավորվել են, իսկ որոշ զինծառայողներ բարեբախտաբար նույնիսկ հայտաբերվել են:
Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը մշտապես հանրության տեղեկացրել է իր կատարած հատուցումների մասին ու եղել է, կա ու կմնա թափանցիկ ու հաշվետու»։

Глава Фонда страхования военнослужащих Варужан Аветикян коснулся сделанного вчера третьим президентом Армении Сержем Саргсяном заявления о том, что обнародованное число без вести пропавших военнослужащих не соответствует действительности. Напомним, что вчера Саргсян опубликовал документ, в котором отметил, что реальное число без вести пропавших военнослужащих составляет 1064. Часами позже СК ответил экс-президенту, подчеркнув, что реальное число военнослужащих, без вести пропавших в течение войны, составляет 257.
Аветикян, в частности, написал: «Вчера третий президент Армении опубликовал мое письмо вице-премьеру и министру труда и социальных вопросов. После войны Фонд страхования военнослужащих запустил временную программу финансирования «Мост» по части без вести пропавших и тяжело раненых военнослужащих на основе предоставленного правительством 1 млрд драмов. Опубликованное президентом письмо явилось отчетом о расходовании выделенных средств. Некоторые пользователи интернета и соцканалы расценили письмо как секретное. Но это не так, поскольку нами всегда учитывались принципы публичности и прозрачности деятельности, фонд всегда на своих страницах в соцсетях и на официальном сайте публиковал количество случаев в рамках финансирования «Моста», суммы и даже имена военнослужащих. Эта информация и сегодня открыта для публичного ознакомления на официальном сайте Фонда. Опубликованная цифра не показывает число без вести пропавших. Здесь показано, скольким семьям Фонд оказал финансовую поддержку в рамках программы финансирования «Моста», военнослужащие из которых в какой-то момент считались без вести пропавшими или не было точной информации об их местонахождении. Как я говорил в нескольких интервью, эта цифра каждую неделю снижается, поскольку останки многих героев идентифицированы, а некоторых военнослужащих, к счастью, удалось найти. Фонд страхования военнослужащих всегда информировал общественность о выделяемых компенсациях и был, есть и останется прозрачным и подотчетным».