Համաշխարհային բանկը չի աջակցի Սալվադորի կառավարությանը բիթքոինները որպես վճարման օրինական միջոց ներդնելու գործում, հաղորդել է Axios-ը:
Միջազգային վարկատուի կողմից մերժումը կարող է խանգարել կառավարությանը՝ եռամսյա ժամկետում թվային արժույթը ամբողջ երկրում ներդնելուն:
Անցյալ շաբաթ Սալվադորի օրենսդիր մարմինը աշխարհում առաջինը քվեարկեց բիթքոինը որպես վճարման օրինական միջոց պաշտոնապես ընդունելու եւ որպես երկրի պաշտոնական արժույթ օգտագործելու համար՝ ԱՄՆ դոլարի հետ միասին:
Ֆինանսների նախարար Ալեխանդրո Սելայան երեկ հայտարարել է, որ կառավարությունը Համաշխարհային բանկից «տեխնիկական աջակցություն» է խնդրել կրպիտոարժույթի ներդրման գործում:
Սելայան ասել է, որ կառավարության ներկայացուցիչները բանակցություններ են վարել նաեւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ, որը, նրա խոսքով, «դեմ չէ» ծրագրերին:
Համաշխարհային բանկի խոսնակը Reuters-ին հայտնել է, որ «կառավարությունն իսկապես օգնություն է խնդրել բիթքոինների հետ կապված», սակայն նշել է, որ ՀԲ-ը չի կարող օգնել՝ «հաշվի առնելով բիթքոինների թափանցիկության պակասը»:
«Մենք պարտավորվել ենք օգնել Սալվադորին տարբեր միջոցներով՝ ներառյալ արժույթի թափանցիկության ապահովումը եւ կարգավորման գործընթացները», - ասել է նա:
ԱՄՀ խոսնակը ավելի վաղ ասել է, որ «բիթքոինի ընդունումը որպես վճարման օրինական միջոց մի շարք մակրոտնտեսական, ֆինանսական եւ իրավական խնդիրներ է առաջացնում, որոնք մանրակրկիտ վերլուծություն են պահանջում»:

Всемирный банк отклонил просьбу правительства Сальвадора помочь стране внедрить биткойн в качестве законного платежного средства, сообщает Axios.
Отказ международного кредитора может помешать правительству добиться внедрения цифровой валюты по всей стране в течение трех месяцев.
На прошлой неделе законодательный орган Сальвадора первым в мире проголосовал за официальное принятие биткойна в качестве законного платежного средства, и использовать его вместе с официальной валютой страны - американским долларом.
Министр финансов Алехандро Селайя заявил накануне, что правительство обратилось к Всемирному банку с просьбой о «технической помощи» во внедрению криптовалюты.
Селайя сказал, что правительственные чиновники также провели переговоры с Международным валютным фондом, которые, по его словам, «не против» этих планов.
Представитель Всемирного банка подтвердил Reuters, что «правительство действительно обратилось за помощью по биткойнам», но сказал, что ВБ не может помочь «с учетом экологических недостатков и недостаточной прозрачностью» биткойнов.
«Мы полны решимости помогать Сальвадору множеством способов, в том числе в обеспечении прозрачности валюты и регуляторных процессов», - сказал он.
Представитель МВФ заявил ранее, что «принятие биткойна в качестве законного платежного средства поднимает ряд макроэкономических, финансовых и юридических вопросов, которые требуют очень тщательного анализа».