Թուրքիան պարտավորվել է լուծել հակամարտությունները «միջազգային իրավունքի հիման վրա բանակցությունների միջոցով»: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի Պաշտպանության նախարար Աննեգրեթ Քրամփ-Կարենբաուերը Թուրքիայի իր գործընկեր Հուլուսի Աքարի հետ հանդիպումից հետո, հայտնում է DW- ն:
Քրամփ-Կարենբաուերը կոչ է արել Թուրքիային քննարկել գազի որոնման ծրագրերը Միջերկրական ծովի վիճելի հատվածներում, ինչը պնդում են նաեւ Եվրամիության անդամ Հունաստանը եւ Կիպրոսը:
Աքարի հետ հանդիպումից հետո Քրամպ-Կարենբաուերը հայտարարել է, որ, որպես ՆԱՏՕ-ի գործընկեր, Թուրքիան պարտավորվել է լուծել հակամարտությունները «միջազգային իրավունքի հիման վրա բանակցությունների միջոցով»:
«Դա վերաբերում է նաեւ Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածի միջեւ վիճելի հարցերին»,- ասել է նա:
Նա նշել է, որ Բեռլինը, Անկարան, Աթենքը, Նիկոսիան եւ ԵՄ-ն վերջին ամիսներին կարողացել են «կրկին ավելի լավ երկխոսություն գտնել» այս հարցերի շուրջ: Նրա խոսքով` Գերմանիան կշարունակի աջակցել բանակցային գործընթացին:
Գերմանիան ստանձնել է միջնորդի դերը Թուրքիայի եւ Հունաստանի միջեւ Միջերկրական ծովի արեւելյան հատվածում բնական ռեսուրսների նկատմամբ իրավունքների շուրջ վեճում: Երկու կողմերն էլ դիվանագիտական բանակցություններ են վարել, եւ Թուրքիան հետ է կանչել իր հետախույզ նավերը վիճելի ջրերից, բայց Բեռլինը կարծում է, որ հարցը մնում է չլուծված:
Աքարը հորդորել է Գերմանիային «հասկանալ» Թուրքիայի գործողությունները նրանց դեմ, ում նա «ահաբեկիչ» է համարում, մասնավորապես` Քրդստանի աշխատավորական կուսակցությանը (ՔԱԿ):
Նա նաեւ Գերմանիայից խնդրել է լրացուցիչ ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Թուրքիայում սիրիացի փախստականներին օգնելու համար:
Բացի այդ, նա Գերմանիային կոչ է արել «քայլեր ձեռնարկել զենքի ներկրման սահմանափակումների վերացման ուղղությամբ»: Ըստ Աքարի` որոշ ապրանքների նկատմամբ գերմանական սահմանափակումները խնդիր են ստեղծում ոչ միայն Անկարայի, այլ նաեւ ՆԱՏՕ-ի համար: Ի պատասխան` Քրամփ-Կարենբաուերն ասել է, որ ինքը գիտի «Թուրքիայի ցանկությունների մասին»:
«Բայց մյուս կողմից, Թուրքիան նաեւ գիտակցում է, որ սա մի հարց է, որը շատ խիստ սահմանափակումների է ենթակա Գերմանիայում»,- ասել է նա:
Պաշտպանության նախարարները քննարկել են նաեւ Աֆղանստանում Թուրքիայի հետագա դերը միջազգային զորքերի դուրսբերումից հետո:
Ներկայումս Թուրքիան ապահովում է Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլի միջազգային օդանավակայանի անվտանգությունը: ՆԱՏՕ-ի զորքերի դուրսբերումը երկրից կարող է ավարտվել արդեն հուլիսի կեսերին:
«Մենք պայմանավորվել ենք, որ որպես առաջին քայլ անհրաժեշտ է պահպանել դիվանագիտական առաքելությունները: Դրա համար ենթակառուցվածք է անհրաժեշտ օդանավակայանում, ինչպես նաեւ անվտանգ բժշկական ենթակառուցվածք»,- ասել է Քրամփ-Կարենբաուերը: «Ես շնորհակալ եմ Թուրքիային, որ այն պատրաստ է այստեղ կարեւոր դեր խաղալ: Բայց մենք նաեւ համաձայնեցինք, որ դա միայն Թուրքիայի աշխատանքը չէ: Դա նաեւ աջակցություն է պահանջում ՆԱՏՕ-ից եւ գործընկերներից»,- հավելել է նա:

Турция взяла на себя обязательство разрешать конфликты «на основе международного права путем переговоров». Об этом заявила министр обороны Германии Аннегрет Крамп-Карренбауэр после встречи с турецким коллегой Хулуси Акар, сообщает DW.
Крамп-Карренбауэр призвала Турцию обсудить  планы по разведке газа в спорном районе Средиземного моря, на который также претендуют члены Европейского союза Греция и Кипр.
После встречи с Акаром Крамп-Карренбауэр заявила, что как партнер НАТО Турция взяла на себя обязательство разрешать конфликты «на основе международного права путем переговоров».
«Это также относится к спорным вопросам в восточном Средиземноморье», - сказала она.
Она отметила,  что Берлин, Анкара, Афины, Никосия и ЕС сумели за последние месяцы «снова найти лучший диалог» по этим вопросам. По ее словам, Германия будет и дальше поддерживать переговорный процесс.
Германия взяла на себя роль посредника в споре между Турцией и Грецией о правах на природные ресурсы в восточном Средиземноморье. Обе стороны провели дипломатические переговоры, и Турция отозвала свои разведочные корабли из спорных вод, но Берлин считает, что проблема остается нерешенной.
Акар призвал Германию «понять» действия Турции против тех, кого она считает «террористами», в частности,  Рабочей партией Курдистана (РПК).
Он также попросил у Германии дополнительную финансовую поддержку для содействия сирийским беженцам в Турции.
Кроме того, он призвал Германию «предпринять шаги по снятию ограничений на импорт оружия». По словам Акара, немецкие ограничения на некоторые товары представляют проблему не только для Анкары, но и для НАТО. В ответ Крамп-Карренбауэр сказала, что знает «о желаниях Турции».
«Но, с другой стороны, Турция также осознает, что это вопрос, который подлежит очень строгим ограничениям в Германии», - сказала она.
Министры  обороны также обсудили будущую роль Турции в Афганистане после вывода международных войск.
В настоящее время Турция обеспечивает безопасность международного аэропорта в столице Афганистана, Кабуле. Вывод войск НАТО из страны может завершиться уже в середине июля.
«Мы договорились, что в качестве первого шага необходимо сохранить дипломатические миссии. Для этого требуется инфраструктура в аэропорту, а также наличие безопасной медицинской инфраструктуры», - отметила Крамп-Карренбауэр. «Я благодарна Турции за то, что она готова играть здесь важную роль. Но мы также согласились, что это не только работа Турции. Это также требует поддержки со стороны НАТО и партнеров», - добавила она.