Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հետախուզում է հայտարարել ռուսաստանցի մի խումբ հայ գործարարների նկատմամբ՝ ՌՀՄ նախագահ Արա Աբրահամյանի գլխավորությամբ։
Ներկայացնում ենք Ադրբեջանի գլխավոր դատախազության հայտարարության անհեթեթ տեքստը այնպես, ինչպես այն հրապարակվել է ադրբեջանական լրատվամիջոցներում.
«Ադրբեջանական Հանրապետության գլխավոր դատախազության կողմից իրականացվել է հետաքննություն մի շարք ԶԼՄ-ներում եւ սոցիալական ցանցերում հրապարակված տեղեկատվության հիման վրա Հայաստանի Հանրապետություն եւ այնտեղից Ադրբեջանի Լեռնային Ղարաբաղի շրջան զենքի եւ ռազմատեխնիկայի ապօրինի ներկրման մասին։
Պարզվել է, որ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ղեկավար Սամվել Սարգսի Կարապետյանը, որը Հայաստանում հայտնի է որպես «գորշ գործարար», եւ «Royalsys Engineering»-ի սեփականատեր Դավիթ Գալստյանը, «KOMEX» ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Արշավիրի Աբրահամյանը եւ այլք Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերին զենքով, զինամթերքով, պայթուցիկ նյութերով եւ ռազմատեխնիկայով զինելու նպատակներով, խախտելով Միջազգային բեռնափոխադրումների մաքսային կոնվենցիան եւ Եվրոպայում սովորական սպառազինությունների սահմանափակման պայմանագիրը, 2001-2021թթ. ընթացքում ուղեւորատար ինքնաթիռների, Հայաստանի ՌՕՈւ Ил-76 ТД բեռնատար ինքնաթիռի, ինչպես նաեւ Արա Աբրահամյանի ձեռք բերած «Իլյուշին-76ТД» բեռնատար ինքնաթիռի միջոցով կազմակերպել են ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված խոշոր տրամաչափի մարտական հրազենի, զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի եւ սարքերի մաքսանենգություն օդային ճանապարհով դեպի Հայաստանի Հանրապետություն եւ այնտեղից՝ Հայաստանի կողմից օկուպացված Լեռնային Ղարաբաղ եւ Ադրբեջանական Հանրապետության հարակից շրջաններ։
2021թ. ապրիլի 28-ին գլխավոր դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածերով, գործով քննությունը հանձնարարվել է գլխավոր դատախազության Քննչական վարչությանը։
Սամվել Սարգսի Կարապետյանը, Դավիթ Գալստյանը եւ Արա Աբրահամյանը մեղադրվում են Քրեական օրենսգրքի 100.1, 218.1, 228.3, 279.1 եւ 206.4 հոդվածներով, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ձերբակալությունը, եւ նրանց բոլորի հանդեպ հայտարարված է միջազգային հետախուզում։
Վերոնշյալ քրեական գործի առնչությամբ գլխավոր դատախազությունը հարցում է ուղարկել արտասահմանյան երկրների համապատասխան պետական մարմիններին իրավական օգնության ցուցաբերման համար։
Գլխավոր դատախազությունը հայտարարում է, որ ձեռնարկվում են բոլոր հնարավոր միջոցները այդ եւ նման այլ հանցագործությունների մեջ մեղավորներին միջազգային իրավունքին համապատասխան պատասխանատվության ենթարկելու համար»։

The Prosecutor General's Office of Azerbaijan has announced a search for a group of Russian Armenian businessmen, led by chairman Ara Abrahamyan of the Union of Armenians of Russia.
We present below the absurd text of the respective statement by the Prosecutor General's Office of Azerbaijan as it was published in the Azerbaijani media.
“The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan continues to take necessary measures to expose the aggressive nature of the Republic of Armenia, which has turned terrorism into one of the main tools of its aggressive policy supporting terrorism at the state level.
Thus, the information published in a number of media outlets and social networks on the illegal transportation of a large amount of weapons and military equipment to the Republic of Armenia, and from there smuggled to the Nagorno-Karabakh [(Artsakh)] region of the Republic of Azerbaijan has been investigated by the Prosecutor General’s Office of the Republic of Azerbaijan.
The investigation established that, Karapetyan Samvel Sarkisovich, Head of “Tashir” group of companies, engaged in business activities, David Galustyan, known in Armenia as "Grey Businessman" and owner of “Royalsys Engineering” Company, Abramyan Ara Arshavirovich, General Director of “KOMEX” Company, and others in order to supply the Armenian Armed Forces with weapons, ammunition, explosives or military equipment at various times during 2001-2021, in violation of the requirements of the Customs Convention on International Cargo Transportation and the Treaty on the Limitation of Conventional Arms in Europe, by passenger planes flying in different directions, by IL-76 TD cargo aircraft of the Armenian Air Force, and by ILYUSHIN-76TD cargo aircraft purchased by Ara Abramyan – at the expense of the allocated funds illegally obtained large-caliber firearms, ammunition, explosives and devices for military purposes, and arranged smuggling to the Republic of Armenia and Nagorno-Karabakh and adjacent districts of the Republic of Azerbaijan occupied by Armenia.
On April 28, 2021, the Prosecutor General's Office initiated a criminal case under the relevant articles of the Criminal Code, and the investigation was entrusted to the Investigation Department.
For the acts above Karapetyan Samvel Sarkisovich, David Galustyan and Ara Abramyan were charged under Articles 100.1, 218.1, 228.3, 279.1, 206.4 of the Criminal Code, and put on the International wanted list. By court decisions arrest as a measure of restraint was chosen against them.
In connection with the above-mentioned criminal case, legal assistance requests have been addressed to the relevant state agencies of foreign countries.
The Prosecutor General's Office states that all possible measures are being taken to bring the perpetrators of these and other similar crimes to justice in accordance with international law.”