Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հրաժարվել է մեկնաբանել Ադրբեջանում թուրքական ռազմակայանների հնարավոր ստեղծման մասին տեղեկատվությունը՝ դա անվանելով ասեկոսե, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք չենք քննարկել այդ հարցը, եւ ասեկոսեները մենք չենք մեկնաբանում»,- ասել է նախարարը Բելառուսի ԱԳՆ ղեկավար Վլադիմիր Մակեյի հետ բանակցություններից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսում՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը չէր բացառել, որ Ադրբեջանում ստորագրված Շուշիի հռչակագրի շրջանակում կարող է խոսք լինել ադրբեջանական տարածքում Թուրքիայի ԶՈւ ռազմաբազայի ստեղծման մասին։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov did not comment on the information about the possible establishment of Turkish military bases in Azerbaijan, calling it a "rumor", TASS reports.
"We have not discussed this issue, and we do not comment on the rumors," the Russian FM told a news conference—when asked this question—after talks with his Belarusian counterpart Vladimir Makei.
Earlier, Turkish President Recep Tayyip Erdogan had not ruled out the possibility of establishing a Turkish military base in Azerbaijan—and within the framework of the "Shushi Declaration" that was signed recently between him and Azerbaijani President Ilham Aliyev.