Ջոն Ա.Մաքդոնալդի արձանը հանվել է պատվանդանից Կանադայի Օնտարիո նահանգի Քինգսթոն քաղաքի կենտրոնից, հաղորդում է CTV News-ը:
Տասնյակ մարդիկ են հավաքվել քաղաքային այգում, որպեսզի ականատեսը լինեն՝ ինչպես են ապամոնտաժում Կանադայի առաջին վարչապետի արձանն իր հայրենի քաղաքում: Արձանը հեռացրել են ուրբաթ առավոտյան: Հավաքվածների շրջանում էին ինչպես արձանն ապամոնտաժելու կողմնակիցներն, այնպես էլ ընդդիմադիրները:
Այս շաբաթ Քինգսթոնի քաղաքային խորհուրդը քվեարկել է այգուց արձանը չեղարկելու, որից հետո այն Քաթարաքի գերեզմանատանը տեղադրելու օգտին, որտեղ հուղարկավորված է Մաքդոնալդը:
Խորհուրդը քվեարկել է արձանն ապամոնտաժելու օգտին դպրոց-ինտերնատների կանադական համակարգը ձեւավորելու գործում Մաքդոնալդի դերակատարման համար. այդ դպրոցներում տեղավորում էին երեխաներին ընտանիքներից, որոնք արմատական ժողովուրդների ներկայացուցիչների էին:

A statue of Sir John A. Macdonald, Canada's first prime minister, has been removed from its pedestal in a downtown Kingston, Ontario, park, CTV News reported.
Dozens of people gathered in City Park to watch crews take down Macdonald’s statue in his hometown. The statue came down around 9 a.m. Friday.
The crowd watching this removal included people for and against the statue's removal.
Kingston city council voted this week to remove the 125-year-old statue from the park and place it into storage, then put it up in Cataraqui Cemetery, where Macdonald is buried.
Council voted to remove the statue because of Macdonald's role as an architect of Canada's residential school system, which took Indigenous children from their families.