ԵՄ-ն պետք է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ընդհանուր կանոններ մշակի, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
«Մենք կվերադառնանք Ռուսաստանի թեմային, որպեսզի քննարկենք մեր հարեւանի հետ հարաբերություններում ընդհանուր կանոնները եւ նախանշենք համագործակցության մոտեցումները: Մենք պարբերաբար բախվում ենք սադրանքների, նոր կոնֆլիկտայնության հետ, սակայն պետք է գիտակցենք Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում ընդհանուր կանոններ մշակելու անհրաժեշտությունը», - հայտարարել է Մակրոնը Բեռլինում բանակցություններից առաջ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի հետ «պահանջկոտ երկխոսության» կարիք ունի` Եվրոպայում անվտանգության ճարտարապետություն կառուցելու համար:

The EU should develop common rules in relations with Russia, said French President Emanuel Macron, RIA Novosti reported.
"We will return to the topic of Russia to discuss the common rules of relations with our neighbor and outline approaches to cooperation. We regularly face provocations, new conflicts, but we must realize the need to develop common rules in relations with Russia," Macron told a joint news conference with German Chancellor Angela Merkel ahead of their talks in Berlin.
Earlier, the French president said that NATO needed a "demanding dialogue" with Russia to build security architecture in Europe.