Իշխանություն գալուց հետո անհապաղ կգաղտնազերծենք ճանապարհների արգելափակման գործընթացը: Այդ մասին հունիսի 18-ին հայտարարել է Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Բացի այդ, այդ գործընթացում կներառենք հայկական շահը
Կստեղծվի Արցախում 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող հանձնաժողով: Այդ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքում նրանք, ովքեր հանգեցրել են կապիտուլյացիայի, խստորեն կպատժվեն:
Կվերականգնենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, կմշակենք եւ կհաստատենք ԶՈՒ-ն արդիականացնելու ծրագրեր:
Կիրականացնենք Հայաստանի եւ Արցախի միջեւ հարաբերությունների արդյունավետ համակարգում Արցախում մեր հայրենակիցների շահերը պաշտպանելու համար, որպեսզի նրանք չհենվեն միայն ռուս խաղաղապահների վրա: Բացի այդ, կվերականգնենք ղարաբաղյան հարցի կարգավորումը ԵԱՀԿ ՄԽ ձեւաչափում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն իրացնելու երաշխավորմամբ եւ Արցախի կարգավիճակի մասին հարցի առաջնահերթությամբ:
Կվերանայվի Հայաստանի կառավարության կառուցվածքը եւ կվերականգնվեն առնվազն գյուղատնտեսության, մշակույթի եւ սփյուռքի նախարարությունները: Կիրականացնենք կրթության համակարգում վերականգնող բարեփոխումներ:
«Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք» կապը կվերանայվի եւ կվերաիմաստավորվի, հաջողությամբ կհամակարգվի այդ եռամիասնության կապը: Կսկսենք բանակցությունները ԵՄ-ի եւ Հայաստանի միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի շրջանակում»,-հավելել է նա:

После прихода к власти срочно рассекретим процесс разблокировки дорог и взятые этими властями обязательства. Об этом 18 июня заявил третий президент Армении Серж Саргсян.
«Кроме того, включим в этот процесс армянский интерес.
Будет создана комиссия по изучению обстоятельств 44-дневной войны в Арцахе. В результате работы этой комиссии те, кто привел нас к капитуляции, будут строго наказаны.
Восстановим территориальную целостность Армении, разработаем и утвердим программы по модернизации ВС.
Осуществим результативную систематизацию отношений между Арменией и Арцахом для защиты интересов наших соотечественников в Арцахе, чтобы они не надеялся лишь на российских миротворцев. Кроме того, возобновим урегулирование карабахского вопроса в формате МГ ОБСЕ при гарантии реализации право народа Арцаха на самоопределение и приоритете вопроса статуса Арцаха.
Будет пересмотрена структура Правительства Армении и восстановлены как минимум Министерства сельского хозяйства, культуры и диаспоры. Проведем восстановительные реформы в системе образования.
Связь «Армения-Арцах-Диаспоры» будет пересмотрена и переосмыслена, будет успешно систематизирован потенциал этого триединства. Начнем переговоры относительно приоритетов в рамках подписанного между ЕС и Арменией Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве»,- добавил он.