Հանցագործությունը, որը ցնցել է ամբողջ Հունաստանը, բացահայտվել է՝ 32-ամյա օդաչուն խոստովանել է իր երիտասարդ բրիտանացի կնոջ՝ Քերոլայն Քրաուչի սպանությունը, հայտնում է BBC News-ը՝ հղում անելով Հունաստանի ոստիկանությանը:
Բաբիս Անագնոստոպուլոսը ձերբակալվել է իր հանգուցյալ կնոջ հոգեհանգստի արարողությունից հետո՝ Ալոնիսոս կղզում, որտեղ նա մեծացել է:
Տղամարդը պնդում էր, որ մայիսի 11-ին երեք կողոպտիչներ ներխուժել են իրենց տուն Աթենքի մերձակա Գլիկա Ներա քաղաքում եւ կապել են իրեն:
Բայց երկար քննությունից հետո ոստիկանությունը հայտնել է, որ նրա պատմության մեջ անհամապատասխանություններ կան:
Նրանք չեն գտել կողոպտիչների որեւէ հետք, որոնք, հանցագործի պնդմամբ, իբր կապել է իրեն, խեղդել կնոջը եւ հափշտակել 15 000 եվրո գումար:
Այնուհետեւ ոստիկանությունը ստուգել է երիտասարդ զույգի գաջեթները, որպեսզի հաստատի Բաբիսի պատմությունը: Քերոլայն Քրաուչի կենսաչափական ժամացույցը ցույց է տվել նրա սրտի բաբախյունը մահվան օրը: Բաբիս Անագնոստոպուլոսի շարժումները նույնպես գրանցվել են նրա բջջային հեռախոսում:
Քերոլայն Քրաուչի «խելացի» ժամացույցը ցույց է տվել, որ նրա սիրտը դեռ բաբախել է այն ժամանակ, երբ ամուսինը պնդում է, որ սպանված է եղել: Նրա հեռախոսում գործողությունների թրեքերը ցույց է տվել, թե ինչպես է ամուսինը շրջում տանը, երբ, նրա խոսքով, ինքը կապված է եղել: Նույնիսկ այն ժամանակը, երբ տվյալները հանվել են տան անվտանգության տեսախցիկից, նույնպես ցույց է տվել իրադարձությունների բոլորովին այլ ընթացք:
Ի վերջո, տվյալների հավաքագրումը, որից մարդիկ ժամանակակից աշխարհում այնքան վախենում են, օգնել է ոստիկանությանը բռնել մարդասպանին:
Կնոջ մահից հինգ օր անց Բաբիսը Instagram-ում լուսանկար է հրապարակել իրենց հարսանիքից՝ հետեւյալ հաղորդագրությամբ. «Միշտ միասին: Հաջողություն, սեր իմ»:
Հինգշաբթի օրը Ալոնիսոսում տեղի ունեցած հոգեհանգստի արարողությունից հետո քննիչները մոտեցել են նրան՝ խնդրելով իրենց հետ գնալ Աթենք՝ ասելով, որ հետաքննության մեջ առաջընթաց է գրանցվել, եւ իրենք ուզում են բացահայտել կասկածյալին: Միայն երբ նա ժամանել է մայրաքաղաք, նրան ասել են, որ ինքն է կասկածյալը:
Ոստիկաններն ասել են, որ տղամարդը խոստովանել է ութժամյա հարցաքննությունից հետո: Հունական զեկույցներում ասվում է, թե Բաբիսը ոստիկանությանը հայտնել է, որ վերջին ամիսներին ինքն ու կինը հաճախ էին վիճում:
Սպանությունը ողբերգության պատճառ է դարձել Հունաստանում: Սա ի սկզբանե մտահոգություն է առաջացրել ներքին անվտանգության վերաբերյալ, եւ ամուսինն էլ պնդել է, որ հարձակումը կատարել է օտարերկրացիների ավազակախումբը: Հետաքննության առաջին օրերին հարեւան Բուլղարիայի սահմանը հատելիս վրացի տղամարդ էր ձերբակալվել։
Հինգշաբթի երեկոյան ազգային հեռուստատեսությունն ընդհատել է «Եվրո-2020» ֆուտբոլի առաջնության հեռարձակումը` խոստովանության մանրամասները հաղորդելու համար:
Մեքենաներն ու անցորդները կանգ են առել Աթենքի սրճարանների մոտ, որպեսզի դիտեն վերջին իրադարձությունները, հաղորդում է BBC News-ը:

Преступление, которое потрясло всю Грецию, раскрыто: 32-летний пилот признался в убийстве своей молодой британской жены Кэролайн Крауч, сообщает BBC News со ссылкой на полицию Греции.
Бабиса Анагностопулоса арестовали после поминок его покойной жены на острове Алонисос, где она выросла.
Мужчина утверждал, что 11 мая трое грабителей ворвались в дом супругов в Глика-Нера, недалеко от Афин, и связали его.
Но после длительного расследования полиция заявила, что его история не складывается.
Они не нашли никаких следов банды, которая, как утверждал преступник, связала его, задушила его жену и украла 15 000 евро [18 000 долларов] наличными.
Затем полицейские проверили гаджеты молодой пары, чтобы подтвердить рассказ Бабиса. Биометрические часы Каролины Крауч показали ее пульс в день смерти. Движения Бабиса Анагностопулоса также отслеживались по его мобильному телефону.
Умные часы Кэролайн Крауч показывали, что ее сердце все еще билось в то время, когда ее муж утверждал, что она была убита. Трекер активности на его телефоне показывал, как муж ходит по дому, когда, по его словам, он был связан. Даже время, в которое данные были удалены с домашней камеры безопасности, также показывали абсолютно иное развитие событий.
В конечном счете именно сбор данных, которых люди так опасаются в современном мире, помог полиции в поимке убийцы.
Через пять дней после смерти жены пилот выложил в Instagram фотографию с их свадьбы с сообщением: «Всегда вместе. Прощай, любовь моя».
Детективы подошли к нему после поминальной службы на Алонисосе в четверг, попросив его поехать с ними в Афины, сказав, что в расследовании произошел прорыв и они хотят опознать подозреваемого. Только когда он прибыл в столицу, ему сказали, что он подозреваемый.
Они сказали, что он признался после восьми часов допроса. В греческих отчетах говорилось, что Бабис сказал полиции, что в последние месяцы они с женой часто ссорились.
Убийство стало причиной трагедии в Греции. Первоначально это вызвало озабоченность по поводу внутренней безопасности, и муж утверждал, что нападение совершила иностранная банда. Грузин был арестован в первые дни расследования, когда он пересек границу соседней Болгарии. Национальное телевидение прервало трансляцию футбольного чемпионата Евро-2020 в четверг вечером, чтобы сообщить подробности признания.
Автомобили и прохожие останавливались у кафе в Афинах, чтобы посмотреть на последние события, сообщает BBC News.