Էբրահիմ Ռաիսին, ով ստացել է 17,9 միլիոն ձայն, պաշտոնապես հաղթող է ճանաչվում Իրանի նախագահական ընտրություններում: Այս մասին շաբաթ օրը ասել է Իրանի ներքին գործերի նախարար Աբդոլռեզա Ռահմանի Ֆազլին:
Նախագահական ընտրություններին ընտրողների ընդհանուր մասնակցությունը կազմել է 48,8%, ընդհանուր առմամբ քվեարկել է 28,9 միլիոն մարդ:
«13-րդ նախագահական ընտրություններին մասնակցած 28 933 004 մարդուց 17 926 345-ը քվեարկել է Էբրահիմ Ռաիսիի օգտին»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «մասնակցությունը կազմել է 48,8%»: Այսպիսով, այս ցուցանիշը ռեկորդային ցածր է դարձել Իրանի ողջ ժամանակակից պատմության ընթաքում: Նախարարի ելույթը հեռարձակվել է պետական հեռուստատեսությամբ:
Նրա խոսքով՝ Ընդունվող որոշումների նպատակահարմարության խորհրդի քարտուղար Մոհսեն Ռեզաին ստացել է 3 412 712 ձայն, Իրանի Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավար Աբդոլնասեր Հեմաթին՝ 2 427 201 ձայն, Մեջլիսի (խորհրդարանի) փոխնախագահ Ամիր Հոսեյն Կազիզադե Հաշեմին՝ 999 718 ձայն: «Մնացած քվեաթերթիկները անվավեր են եղել»,- հավելել է նախարարը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
60-ամյա շիա հոգեւորական Սեյեդ Էբրահիմ Ռաիսին ենթարկված է ԱՄՆ պատժամիջոցների՝ մարդու իրավունքների ենթադրյալ խախտումների համար, եւ հանդիսանում է Արեւմուտքի վճռական քննադատ:
Իր նախընտրական արշավի ընթացքում Ռաիսին չի առաջարկել մանրամասն քաղաքական կամ տնտեսական ծրագիր, բայց աջակցել է միջուկային պակտի վերածննդին, ԱՄՆ պատժամիջոցների թուլացմանը, որոնք լրջորեն խարխլել են Իրանի տնտեսությունը:

Эбрахим Раиси, набравший 17,9 млн голосов, официально признается победителем на выборах президента Ирана. Об этом заявил в субботу министр внутренних дел Ирана Абдольрезы Рахмани Фазли.
Итоговая явка избирателей на выборах президента составила 48,8%, всего проголосовали 28,9 млн человек.
"Из 28 933 004 человек, принявших участие в 13-х президентских выборах, 17 926 345 проголосовали за Эбрахима Раиси", - сказал он, добавив, что "явка составила 48,8%". Таким образом, этот показатель стал рекордно низким за всю современную историю Ирана. Выступление министра транслировало государственное телевидение.
По его словам, секретарь Совета по целесообразности принимаемых решений Мохсен Резаи набрал 3 412 712 голосов, бывший глава Центробанка Ирана Абдольнасер Хеммати - 2 427 201 голос, заместитель председателя Меджлиса (парламента) Амир Хосейн Казизаде Хашеми - 999 718 голосов. "Остальные бюллетени были испорченными", - добавил министр, пишет ТАСС.
60-летний шиитский священнослужитель Сейед Эбрахим Раиси подпадает под санкции США за предполагаемые нарушения прав человека и является убежденным критиком Запада.
Раиси не предлагал подробной политической или экономической программы во время своей предвыборной кампании, но поддержал возрождение ядерного пакта, который приведет к ослаблению санкций США, серьезно подорвавших иранскую экономику.