Սոցիալական ցանցերում և մի շարք լրատվամիջոցներով տեղեկություններ են շրջանառվում 2021 թվականի հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկության ընթացքում զինծառայողների՝ հրամանատարների կողմից որոշակի քաղաքական ուժի օգտին քվեարկելու ուղղորդումների վերաբերյալ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Հայաստանի ՊՆ-ից:
ՊՆ-ի հայտարարության մեջ նաեւ ասվում է. «Նմանօրինակ բոլոր տեղեկությունները պաշտպանության նախարարությունում մանրամասն ուսումնասիրության են ենթարկվում։ Առ այս պահը եղած հրապարակումներում առկա պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը։
Ակնհայտ է, որ ուղղորդումների մասին պնդումները հիմնվում են բացառապես զինծառայողներին ընտրական տեղամասեր համակարգված կերպով բերելու փաստի վրա, իսկ հրապարակումներին կից տեսանյութերն ասվածի վկայությունն են. այդ տեսանյութերում ընդամենը պատկերված են ընտրական տեղամասերի մոտ գտնվող զինծառայողներ, իսկ ուղղորդումների մասին պնդումներն այդ տեսանյութերի հեղինակների ենթադրություններն են, որոնք զուրկ են որևէ հիմնավոր փաստարկից։
Ավելին, այս պահին առկա՝ ուղղորդումների վերաբերյալ հրապարակումներում նշված ընտրատեղամասերում, ընտրական հանձնաժողովների կողմից, զինծառայողների քվեարկության հետ կապված խախտումներ չեն արձանագրվել։
Հարկ ենք համարում նշել, որ ժամկետային զինծառայողներին քվեարկության համար խմբերով ընտրական տեղամասեր բերելը պայմանավորված է նրանց տեղաշարժը համակարգված կերպով իրականացնելու ծառայողական անհրաժեշտությամբ։
Ինչ վերաբերում է նախընտրական գործընթացին և բուն քվեարկությանը, ապա առկա է պաշտպանության նախարարի համապատասխան հրաման, որով կտրականապես արգելվում է զինծառայողների շրջանում նախընտրական քարոզչություն իրականացնելն ու որևէ թեկնածուի օգտին քվեարկելու ուղղորդելը։
Համոզիչ կերպով կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ զինծառայողների քվեարկության վերաբերյալ անհիմն, չփաստարկված պնդումներից։ Պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է դիտարկել քվեարկության ընթացքը՝ զինծառայողների քվեարկության հետ կապված ահազանգերն ուսումնասիրելու համար։

YEREVAN. – Information is circulating on social media and a number of media outlets about the commanders’ instructions to the servicemen to vote for a certain political force during the June 20, 2021 snap parliamentary elections. Armenian News-NEWS.am has learned about this in a statement by the Ministry of Defense (MOD) of Armenia, in connection with several such reports.
"All such information is being studied in detail at the Ministry of Defense. The allegations in the publications so far do not correspond to reality.
It is obvious that the allegations about the instructions are based exclusively on the fact that the servicemen are brought to the polling stations in a systematic way, and the videos attached to the publications are the evidence of that. These videos only show servicemen near the polling stations, whereas the allegations about the instructions are the assumptions—which lack any solid argument—of the authors of those videos.
We consider it necessary to note that bringing conscripts to polling stations in groups for voting is conditioned by the service need to carry out their movement in a systematic manner.
As for the pre-election process and the actual voting, there is a corresponding order of the Minister of Defense, which strictly prohibits the conducting of election campaign among the servicemen and directing them to vote for any candidate," the MOD added, in particular, in its statement.