Բաքուն եւ Անկարան գնահատում են Ադրբեջանում պաշտպանական արդյունաբերության արտադրանքի համատեղ արտադրության կազմակերպման հնարավորությունները։ Այս մասին լրագրողներին ասել է Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության նախարար Իսմայիլ Դեմիրը, տեղեկացնում են թուրքական լրատվամիջոցները։
«Քանի որ Ադրբեջանի մասին ասում ենք՝ «Մեկ ազգ, երկու պետություն», ապա մենք պետք է նաեւ գործենք այդ սկզբունքով։ Այս տեսակետից  արդեն առկա հնարավորությունները կրկնելու փոխարեն հարկավոր է ցանկացած ներդրում ուղղորդել այնպիսի հնարավորությունների, որոնք կլրացնեն միմյանց»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ հարվածային անօդաչուների արտադրությունում Թուրքիան եւ Ադրբեջանը կփորձեն «լրացնել եւ ամրացնել միմյանց»։
«Օրինակի համար վերցնենք ԱԹՍ-ն։ Որքանո՞վ արդյունավետ կլինի այնտեղ ստեղծել ԱԹՍ արտադրող գործարան, անե՞նք մենք դա, թե՞ արժե այնտեղ կառուցել արտադրության այլ մոդել։ Մենք կարծում ենք, որ երկու երկրները կհամագործակցեն այնպես, որպեսզի լրացնեն եւ ամրացնեն միմյանց։ Պաշտպանական արդյունաբերությունն այն ոլորտն է, որը պահանջում է զգալի ռեսուրսներ։ Մենք պետք է շատ արդյունավետ օգտագործենք մեր ռեսուրսները։ Կրկնվելու փոխարեն մեր ներդրումները պետք է նպաստեն երկու երկրների զարգացմանը»,- նշել է Դեմիրը։

Баку и Анкара оценивают возможности организации в Азербайджане совместного производства продукции оборонной промышленности. Об этом журналистам сообщил министр оборонной промышленности Турции Исмайил Демир, передают турецкие СМИ.
«Поскольку об Азербайджане говорим «Одна нация, два государства», то мы и действовать должны по такому же принципу. С этой точки зрения вместо дублирования уже имеющихся возможностей, любые виды инвестиций следует направить на возможности, которые будут дополнять друг друга», — отметил он.
По его словам, в производстве ударных беспилотников (БПЛА) Турция и Азербайджан будут стремиться «дополнять и укреплять друг друга».
«Возьмем для примера БПЛА. Насколько эффективно будет создать там завод по производству БПЛА, сделать ли нам это или может стоит построить там другую модель производства? Мы думаем, что две страны будут сотрудничать таким образом, чтобы дополнять и укреплять друг друга. Оборонная промышленность — это сфера, требующая значительных ресурсов. Мы должны очень эффективно использовать наши ресурсы. Вместо того чтобы повторяться, наши инвестиции должны способствовать развитию обеих стран», — отметил Демир.