ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում իրականացված բազմակողմանի քննությամբ պարզվել են քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է Քննչական կոմիտեից:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, 2021թ. հունիսի 20-ին թիվ 29/20 ընտրատեղամասում քաղաքացին քվեարկություն կատարելուց հետո փորձել է ընտրատեղամասից դուրս բերել քվեաթերթիկ, ինչը կանխվել է հանձնաժողովի նախագահի կողմից:
Նույն օրը բերման ենթարկված քաղաքացին հայտարարել է, որ ժամը 11:00-ի սահմաններում՝ նշված ընտրատեղամասում ընտրություն կատարելուց հետո, քվեաթերթիկը վերցրել է իր հետ, որպեսզի ԱԺ արտահերթ ընտրությանը մասնակցող կուսակցություններից մեկի շտաբի ղեկավարի հորդորով այն փոխանցի վերջինիս:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ քաղաքացուն մեղադրանք է առաջւադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ շտաբի պետին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Միջնորդություններ են ներկայացվել Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու մասին:

A comprehensive study conducted by the Abovyan Investigation Division of Kotayk Regional Investigation Department of the Investigative Committee of Armenia helped reveal a number of circumstances behind the case of violating secrecy of ballot, the Investigative Committee reported.
As reported earlier, on June 20, 2021, after voting at polling station 29/20, a citizen tried to take a ballot with him, but this was prevented by the chairperson of the electoral commission.
The same day, the apprehended citizen declared that after voting at the specified polling station at around 11 am, he took the ballot with him so that he could transmit it to the head of the election campaign headquarters of one of the political parties running in the snap parliamentary elections who had urged the citizen to do so.
By combination of sufficient evidence, the citizen and the head of the election campaign headquarters are charged under elements of relevant articles of the Criminal Code of Armenia. Motions have been filed with the Court of General Jurisdiction of Kotayk Province to apply arrest as a pre-trial measure for them.