Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները կնպաստեն երկրի զարգացմանը, Մոսկվայի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ Անդրկովկասում կայունությանն ու անվտանգությանը: Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի՝ երկուշաբթի արված մեկնաբանության մեջ:
«Հուսով ենք, որ ընտրական գործընթացի արդյունքները օրենսդրական ձեւակերպումից հետո կնպաստեն Հայաստանի առաջընթացին, ռուս-հայկական հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ ամբողջ Անդրկովկասի տարածաշրջանում խաղաղության, անվտանգության եւ կայունության ապահովմանը, առաջին հերթին՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների՝ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եւ 2021 թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների ամբողջական կատարման առումով», - նշվում է մեկնաբանության մեջ:
Զախարովան շեշտել է, որ ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Իլհոմ Նեմատովը նշել է, որ երկրում ընտրություններն անցել են օրենքին համապատասխան, եւ չկան մեծ խախտումներ, որոնք կարող են ազդել քվեարկության արդյունքների վրա: «ՀԱՊԿ, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԲ եւ ԵԽ Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելությունները նմանատիպ գնահատականներ են տվել», - հավելել է նա:

Russia hopes the results of the snap parliamentary elections in Armenia will contribute to the country’s development, the strengthening of relations with Moscow, as well as stability and security in the South Caucasus. This is stated in the commentary that Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation Maria Zakharova issued on Monday, adding that she hopes the stability and security are ensured in the region with regard to full implementation of the statements signed by the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia on November 9, 2020 and January 11, 2021.
Zakharova stressed that head of the election observation mission of the Commonwealth of Independent States (CIS) Ilhom Nematov stated that the elections in Armenia were held in accordance with the law and there weren’t major violations that could have had an impact on the results of the vote. “The election observation missions of the Collective Security Treaty Organization, the OSCE/ODIHR and the Parliamentary Assembly of the Council of Europe gave similar evaluations,” she added.