ԱՄՆ-ն պետք է ավելի զգույշ լինի Փհենյանի ազդանշանները մեկնաբանելիս՝ հիասթափությունից խուսափելու համար: Այս մասին ասվում է երեքշաբթի օրը «ՑՏԱԿ» գործակալության կողմից Կորեայի Աշխատանքային կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քարոզչության  եւ ագիտացիայի վարչության ղեկավարի տեղակալ, ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի կրտսեր քույր Կիմ Յո-Չժոնի հայտարարության մեջ: ,
«Վաշինգտոնում փայփայված սխալ սպասումներն էլ ավելի դառը հիասթափություն կառաջացնեն,- ասվում է հաղորդակցության մեջ:- ԱՄՆ-ն կարծես թե իրավիճակին վերաբերվում է այնպես, որ իրեն հանգստացնի»:
Անցյալ կիրակի ԱՄՆ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը ABC հեռուստաընկերության եթերում ասել էր, որ Վաշինգտոնի վարչակազմը հետաքրքիր է համարել ԿԺԴՀ առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հայտարարությունն ԱՄՆ իշխանությունների հետ ե՛ւ երկխոսության, ե՛ւ առճակատմանը Փհենյանի պատրաստակամության վերաբերյալ:
Ինչպես նա նշել էր, ամերիկացի առաջնորդ Ջո Բայդենն ավելի վաղ «հասկացրել էր, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ փն Հյուսիսային Կորեայի հետ սկզբունքային խորհրդակցությունների»: Նրանց նպատակը, ինչպես ընդգծել էր Սալիվանը, Կորեական թերակղզու «ամբողջական ապամիջուկայնացումն է»: «Փհենյանից հստակ ազդանշան ենք ակնկալում՝ արդյոք նրանք պատրաստ են հանդիպել այս ուղղությամբ աշխատանքներ սկսելու համար»,- պարզաբանել էր նա:
Խոսելով ԿԺԴՀ առաջնորդի մասին՝ Սալիվանն ասել էր. «Մենք այս շաբաթվա նրա հայտարարությունները հետաքրքիր ազդանշան ենք համարում: Մենք կսպասենք՝ հասկանալու համար՝ արդյոք դրանց որեւէ ուղիղ հաղորդագրություններ կհարջեն մեզ համար հավանական առաջընթացի վերաբերյալ»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր Կիմ Չեն Ընը, ԿԺԴՀ-ն պետք է պատրաստ լինի ինչպես ԱՄՆ-ի հետ երկխոսություն վարելուն, այնպես էլ նրանց հետ հնարավոր առճակատմանը: Նա շեշտել է, որ Վաշինգտոնի հետ շփվելիս Փհենյանը նախ եւ առաջ պետք է պատրաստ լինի առճակատման:

США стоит быть более осторожными в трактовке сигналов, исходящих из Пхеньяна, чтобы избежать разочарования. Об этом говорится в опубликованном во вторник агентством ЦТАК заявлении заместителя заведующего отделом пропаганды и агитации ЦК Трудовой партии Кореи Ким Ё Чжон, младшей сестры лидера КНДР Ким Чен Ына.
«Ошибочные ожидания, которые лелеют в Вашингтоне, станут причиной еще более горького разочарования, - отмечается в сообщении. - Похоже, что Соединенные Штаты трактуют ситуацию таким образом, чтобы успокоить самих себя».
В минувшее воскресенье помощник президента Соединенных Штатов по национальной безопасности Джейк Салливан в эфире телеканала ABC заявил, что вашингтонская администрация посчитала интересным заявление лидера КНДР Ким Чен Ына о готовности Пхеньяна и к диалогу, и к противостоянию с властями США.
Как он отметил, американский лидер Джо Байден ранее «дал понять, что США готовы к принципиальным консультациям с Северной Кореей». Их целью, как подчеркнул Салливан, является «полная денуклеаризация" Корейского полуострова. «Мы ожидаем ясного сигнала от Пхеньяна относительно того, готовы ли они встретиться для начала работы на этом направлении», - пояснил он.
Говоря о лидере КНДР, Салливан отметил: «Мы считаем его заявления на этой неделе интересным сигналом. Мы подождем, чтобы понять, последуют ли за ними какие-либо более прямые сообщения для нас относительно потенциального продвижения вперед».
Как заявил ранее Ким Чен Ын, КНДР должна быть готова как к ведению диалога с Соединенными Штатами, так и к возможному противостоянию с ними. Он подчеркнул, что при взаимодействии с Вашингтоном Пхеньяну прежде всего следует быть готовым к конфронтации.