Եթե իշխանությունը շարունակի նույն ոգով, Հայաստանը կհայտնվի հերթական արտահերթ ընտրությունների առաջ: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 22-ին,  մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց բոլոր ընտրողներին՝ մոտ 270 հազար մարդ, ովքեր վստահել են դաշինքին, հավատացել եւ իրենց ձայնը տվել: «Բազմաթիվ հանդիպումներ են կայացել: Հպարտ եմ, որ նման ժողովուրդը ձայն է տվել մեզ: Ես տպավորված եմ հանդիպումներով»,-ասաց Քոչարյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա խոստովանեց, որ արդյունքներն անսպասելի էին:
«Նույն «Գելլափ»-ը, որին չի կարելի կասկածել իմ հանդեպ համակրանքի մեջ: Մենք պետք է փորձենք գտնել բացատրությունը: Ենթադրում ենք, որ եղել են զանգվածային խախտումներ: Ակնհայտ է, որ վարչական ռեսուրս է կիրառվել, եւ այդ պատճառով մենք դիմել ենք ՍԴ արդյունքները բողոքարկելու համար: Շտամբերը այժմ նյութեր են հավաքում»,-նշեց Քոչարյանը:
«Այժմ արդյունքների մասին մի փոքր այլ համատեքստում: Վստահ եմ, որ մանդատը, որը ստացել է այս իշխանությունը, վստահության մանդատ չէ: Մեր բոլոր հանդիպումները եղել են ավելի մարդաշատ, քան իշխանության հանդիպումները: Աշխատեց «նախկին իշխանությունների վերադարձի» գործոնը: Մենք չկարողացանք կոտրել այդ գործոնը: Իշխանությունը վատ է հասկանում՝ ինչ է տեղի ունեցել, եւ կարծում է, որ դա նոր մանդատ է»,-ասաց Քոչարյանը:
Նա նշեց, որ նույնիսկ իր աջակիցները հիասթափված են ընտրությունների արդյունքներից. «Դրանք նախագահական ընտրություններ չեն: Այնտեղ մրցանակը մեկն է: Կա հաղթող եւ պարտվող: Խորհրդարանական ընտրություններում պարտվում են նրանք, ովքեր չեն անցել խորհրդարան: Մեկ հետաքրքիր հանգամանք՝ որքան տոկոս են հավաքել կուսակցությունները, մեր դեմ խաղացողները՝ լավագույն ցուցանիշն է, թե ինչ է տեղի ունենում այդ դաշտում»:
«Մյուս քննարկվող հարցը մանդատը վերցնել, թե չվերցնելն է։ Մենք առայժմ դաշինքում վերջնական որոշում չենք կայացրել։ Իմ անձնական կարծիքը երեկ քննարկել ենք թիմի հետ։ Սեյրան Օհանյանը հետաքրքիր համեմատություն արեց։ Մարտական գործողությունների ժամանակ, եթե խնդիրը լրիվ չի լուծված, բայց խրամատները վերցված են, պետք է ոչ միայն պահել, այլեւ ամրացնել դրանք հետագա գրոհի համար։ Ավելի մեղմ տերմիններով կարելի է կիրառել իրավիճակի հանդեպ։ Մենք ստացել ենք նոր լուրջ հնարավորություններ պայքարը շարունակելու համար։ Ի՞նչ ենք մտադիր անել։ Շարունակել պայքարը։ Խորհրդարանական պայքարը կարող է ուժեղացնել, այլ ոչ թե փոխարինել փողոցային պայքարին։ Մենք նաեւ փողոցային պայքարի մեծ փորձ ունենք։ Այս համադրությունը միայն ուժեղացնում է մեր հնարավորությունները։ Այս ընտրություններն էապես փոխեցին քաղաքական լանդշաֆտը։ Մեր մուտքը քաղաքական պայքարի մեջ ցունամիի պես մի բան էր քաղաքական դաշտում։ Տեմպը պահելու ենք, դինամիկան պահելու ենք, համոզված ենք, որ հնարավորություններ ունենք նաեւ մարդկային պոտենցիալի ու ինտելեկտուալ հնարավորությունների առումով։ Հարց է առաջանում. ի՞նչ գործիքանի կկիրառվի ավելի ուշ, որո՞նք են հեռանկարները։ Իշխանությունների երեկվա հանրահավաքից հետո տպավորություն ստեղծվեց, որ նրանք աշխատելու են նույն ոգով, ինչպես 3 տարի։ Ոչինչ չի փոխվի։ Նրանք ձայներն ընկալել են որպես իրենց հանդեպ վստահություն։ Նրանք կարծում են, որ ժողովուրդը համաձայն է եւ ցանկանում է, որպեսզի իրենք շարունակեն այնպես, ինչպես անում էին։ Իմ տպավորությամբ՝ այլ բան է տեղի ունեցել։ Եթե վենդետաներն ու ներքին լարվածությունը շարունակվեն, ես չեմ կասկածում, որ Հայաստանը կհայտնվի եւս մեկ արտահերթ ընտրությունների առջեւ»,- ասաց Քոչարյանը։

YEREVAN. – If the authorities continue in the same spirit, Armenia will face another snap election. Second President Robert Kocharyan, the leader of the "Armenia" bloc that has won National Assembly seats as a result of the snap parliamentary elections on June 20,  told this to a press conference on Tuesday.
He thanked all the voters—about 270 thousand people—who trusted in and voted for this bloc. "Many [election campaign] meetings have taken place. I am proud that such people have voted for us. I am impressed with the meetings," Kocharyan added.
At the same time, he admitted that the election results were unexpected. "We have to try to find the explanation. We assume that there were widespread [voting] irregularities. It is obvious that administrative resources were used, and that is why we have applied to the Constitutional Court to appeal the [election] results," Kocharyan said.
"I am confident that the mandate which these authorities have received is not a mandate of trust. (…). The ‘return of the former authorities’ factor worked; we could not break that factor. The authorities do not well understand what happened and think it is a new mandate," Kocharyan said.
He noted that even his supporters are disappointed with the election results. "Those who have not entered the parliament lose the parliamentary elections. One interesting fact: what percentage [of votes] the parties, those playing against us has garnered is the best indicator of what is happening in that field."
"The other issue under discussion is whether to take the [parliamentary] mandate or not. We have not yet made a final decision in the bloc. We discussed my personal opinion with the team yesterday. (…). We have received new serious opportunities to continue the struggle. What are we planning on doing? Continue the struggle. The parliamentary struggle can intensify, but not replace the street struggle. We have a lot of experience in street struggle, too. This combination only strengthens our capabilities.
These elections significantly changed the political landscape. Our entry into the political struggle was something like a tsunami in the political field. We will keep the pace, we will keep the dynamics, we are convinced that we have opportunities, also in terms of human potential and intellectual opportunities.
After yesterday's rally of the authorities, I had the impression that they will work in the same spirit as for [the past] three years. Nothing will change. They have perceived the votes [they received] as [votes of] confidence in themselves. They think that the people agree and want them to continue as they were doing. [But] my impression is that something else has happened. If the vendettas and internal tension continue, I have no doubt that Armenia will face yet another snap election," Robert Kocharyan said.