Սույն թվականի հունիսի 18-ին և 19-ին տեղի ունեցավ Ընկերվարական Երիտասարդների Միջազգային Միության առցանց ձևաչափով բարձրագույն ժողովը (IUSY World Congress), որը գումարվում է 2 տարին մեկ անգամ: Ժողովին մասնակցում էին շուրջ 60 երկրների կազմակերպությունների պատվիրարկություններ:
Ընկերվարական Երիտասարդների Միջազգային Միությանը անդամակցում են մոտ 145 ընկերվար-ժողովրդավար և աշխատավորական կազմակերպություններ, ավելի քան 100 երկրից: ՀՅԴ Երիտասարդականը միջազգային այս միության լիիրավ անդամ է:
Բարձրագույն ժողովի ընթացքում ղեկավար մարմինը ներկայացնում է իր աշխատանքային զեկույցը, ճշտվում է կազմակերպության ապագա անելիքները, ընտրվում է նաև նոր ղեկավար մարմին:
Ժողովին ՀՅԴ Երիտասարդականի կողմից մասնակցում էին Արշակ Մեսրոպյանը, Մելինե Մաթոսյանը և Սարինե Աբրահամյանը:
Ժողովի ավարտին տեղի ունեցավ նոր նախագահության ընտրություն, որի արդյունքում ՀՅԴ Երիտասարդականից Սարինե Աբրահամյանը ընտրվեց միջազգային կազմակերպության փոխնախագահ:
Ժողովը ՀՅԴ Երիտասարդականի ջանքերով ընդունեց Արցախի Հանրապետությունը միջազգայնորեն ճանաչելու բանաձ՝ 82 կողմ, 18 ձեռնպահ ձայներով. որևէ կազմակերպություն դեմ չքվեարկեց բանաձևին:
Ստորև ներկայացնում ենք նշված բանաձևի հայերեն թարգմանությունը:
«Սեպտեմբերի 27-ից Ադրբեջանը լայնամասշտաբ ու բացահայտ պատերազմ սանձազերծեց Արցախի և Հայաստանի դեմ: Ադրբեջանը պատերազմ սկսեց անկախ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին՝ հաստատելու համաշխարհային զինադադար համաճարակի ընթացքում:
Այս հարձակումները ուղղակիորեն խախտում են 1994 թվականին Հայաստանի, Արցախի, Ադրբեջանի կողմից ստորագրված հրադադարի ռեժիմը:
Թուրքիայի աջակցությամբ պատերազմը շարունակեց թեժանալ քաղաքացիական բնակավայրերի անխնա ռմբակոծություններով՝ հարձակվելով դպրոցների, հիվանդանոցների և եկեղեցիների վրա: Թուրքիան հրապարակավ հայտարարել է իր աջակցության մասին և շարունակել ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին: Տարածաշրջանանը անկայունացնելու տագնապային իրավիճակ ստեղծելով՝ Թուրքիան նաև կազմակերպել է Սիրիայից վարձկանների մասնակցությունը և իր հատուկ ջոկատայիններին, միանալու Արցախի դեմ պատերազմին:
Արդյունքում կան հազարավոր զոհեր, այդ թվում բազմաթիվ խաղաղ բնակիչներ: Արցախի բնակչության գրեթե կեսը տեղահանվել է և ճանապարհ ընկել դեպի Հայաստան՝ ապաստան գտնելու համար: Հայ գերավարվածներին դաժանորեն տանջահարել են և սպանել:
Նոյեմբերի 9-ին ստորագրվեց եռակողմ հայտարարություն Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ամբողջովին անտեսելով Արցախի ժողովրդի իրավունքները և նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ որպես օրինական մարմինը, որն իրավասու է կարգավորելու հակամարտությունը:
Այս անարդար հայտարարությունը ոչ միայն անտեսում է Արցախի ժողովրդի իրավունքները, այլ նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որպես օրինական հարթակ, որն իրավասու մարմինն է լուծելու հակամարտությունը:
Հաշվի առնելով,
- որ այս հայտարարությունը չի ապահովում Արցախի ժողովրդի իրավունքները,
- չի ապահովում Արցախի Հանրապետության իրավական կարգավիճակը,
-չի առաջարկում հակամարտության կայուն լուծում,
-որ Եվրոպայի խորհրդի ռասիզմի և անհանդուրժողականության դեմ Եվրոպական հանձնաժողովի (ՌԱԵՀ) և ՄԱԿ-ի ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի (CERD) զեկույցները վկայում են Ադրբեջանում հայ բնակչության ազատ ապրելու անհնարինության մասին,
– որ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության անվտանգությունն ու ազատությունը չի երաշխավորվում Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից,
– որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի աննախադեպ ագրեսիան անդադար սպառնալիք է հանդիսանում Արցախի հայ բնակչության ինքորոշման իրավունքի իրացմանը,
– որ Ադրբեջանը ցուցադրում է ծայրահեղ հայատիացության վերաբերմունք կառուցելով ցուցահանդես, որտեղ երիտասարդությանը ծաղրանքով է ներկայացվում հայության տառապանքները:
ԸԵՄՄ-ը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան և բացահայտ հարձակումները Արցախում և Հայաստանում, ինչպես նաև կատարված ռազմական հանցագործությունները խաղաղ բնակիչների, զինվորների և ռազմագերիների դեմ:
ԸԵՄՄ-ը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի ներգրավվածությունը Արցախի հակամարտությանը:
ԸԵՄՄ-ը խստորեն դատապարտում է Թուրքիայի կողմից պատերազմին մասնակից դարձրած Սիրիայի վարձկաններին:
ԸԵՄՄ-ը կոչ է անում միջազգայնորեն ճանաչել Արցախի հանրապետության անկախությունը:
Որպես միջազգայնորեն ճանաչված առաջադիմական կազմակերպություն, որը արժևորում է մարդու իրավունքներն ու դեմ է մարդկության դեմ բոլոր տեսակի հանձագործություններին, մենք կարևորում ենք, որ ԸԵՄՄ-ը հավատարիմ մնալով իր որդեգրած արժեքներին հստակ քայլեր ձեռնարկի:
Այդ իսկ պատճառով մենք կոչ ենք անում ԸԵՄՄ-ին, որ Նամակ հղի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որպես միակ օրինական մարմինը, որը կարող է վերահաստատել Արցախի հակամարտության խաղաղ բանակցությունները:
Նամակ հղի ՄԱԿ-ին հորդորելով Ադրբեջանին ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին ու պատանդներին հրադադարի պայմանագրի համաձայն:
Նամակ հղի UNESCO-ին հորդորելով անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկեն պահպանելու հայկական մշակութային ժառանգության կոթողները, որոնք գտնվում են Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում»:

The biennial World Congress of the International Union of Socialist Youth (IUSY) took place in a hybrid format that included a digital component for the first time. Delegations from around 60 organizations including the Armenian Youth Federation (AYF) participated in the World Congress, the Armenian Revolutionary Federation-ARF Dashnaktsutyun Party Public Relations Office informed.
The World Congress concluded with the election of a new governing body, in which AYF delegate Sarineh Abrahamian was elected Vice-President of the IUSY.
Also, the IUSY World Congress adopted Resolution on Artsakh (Nagorno-Karabakh), which reads as follows:
On September 27, 2020 Azerbaijan started a large-scale and unprovoked attack against Artsakh (Nagorno-Karabakh) and Armenia. Azerbaijan waged a war during a global pandemic, against the call of the United Nation’s Secretary General for a global ceasefire.
These attacks are in direct violation of the ceasefire signed by Armenia, Artsakh, Azerbaijan in 1994.
With the support of Turkey, the war continued to escalate with indiscriminate bombings of civilian areas, attacking schools, hospitals, and churches. Turkey has publicly declared its support and continued providing military assistance to Azerbaijan. Alarming for regional stability, Turkey had also facilitated the participation and provision of Syrian mercenaries, along with its own Special Forces, to join the war against Artsakh.
This has resulted into thousands of casualties, including many civilians. More than half of the population of Artsakh had been displaced and made their way to Armenia to seek refuge. Armenian prisoners of war have been brutally tortured and murdered.
On November 9, 2020 a trilateral agreement was signed between Armenia, Azerbaijan and Russia completely ignoring the rights of the Artsakh people, but also the OSCE Minsk Group as the legitimate body that is entitled to resolve the conflict.
Taking into consideration,
that this agreement does not safeguard the rights of the people of Artsakh;
does not grant a legal status to the Republic of Artsakh;
does not offer a sustainable solution to the conflict;
that the reports of the European Commission against Racism and Intolerance of the Council of Europe (ECRI) and of the UN Committee for the Elimination of Racial Discrimination (CERD) attest to the impossibility of the Armenian populations to live freely in Azerbaijan;
that the security and freedom of the Armenian populations of Nagorno-Karabakh are not guaranteed by the Republic of Azerbaijan;
that the unprecedented aggression of Azerbaijan and Turkey is a consistent threat to the right of self-determination of the Armenian people of Artsakh;
that Azerbaijan keeps displaying extreme Armenophobic behaviour by creating a park where the suffering of Armenians is displayed to the youth.
IUSY strongly condemns Azerbaijan and Turkey’s aggression and unprovoked attacks in Artsakh and Armenia and the committed war crimes against civilians, soldiers and POW’s.
IUSY strongly condemns Turkey’s involvement in Artsakh.
IUSY strongly condemns the use of Syrian mercenaries by Turkey.
IUSY calls for the international recognition of the independent Republic of Artsakh.
As an internationally recognised progressive entity which values human rights and stands against all kind of crimes against humanity, we deem it important that IUSY displays these values by taking concrete steps.
That is why we call on IUSY to,
address a letter to the OSCE Minsk group as the only legitimate and legal body to reestablish the peaceful negotiations to the Artsakh conflict.
address a letter to the UN to urge Azerbaijan to release the Armenian POW’s and hostages according the cease fire agreement.
address a letter to the UNESCO to urge them to take necessary steps to preserve the Armenian cultural heritage that is now under Azerbaijani occupation.