Գերեվարված հայ զինծառայողների ծնողներն ու հարազատները հունիսի 24-ին բողոքի ակցիա են անցկացրել Հայաստանի կառավարության շենքի դիմաց:
Ցուցարարներից մեկի խոսքով՝ իշխանություններն անընդհատ ասում են, որ պետք է մի փոքր էլ սպասել, որ գերիներին հաստատ տուն կվերադարձնեն, եւ որ այս պահին բանակցություններ են ընթանում: «Բայց ես այլեւս չեմ կարող սպասել, համբերություն չունեմ: Վերջ, այլեւս չեմ դիմանում, յոթ ամիս դիմացա»,- ասաց ծնողներից մեկը:
Նրանք նաև կասկած հայտնեցին, որ գերության մեջ գտնվող իրենց երեխաները կկարողանան դիմանալ եւս երկու ամիս, ինչպես նախկինում հայտարարել էր հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը: «Իրավիճակն էլ ավելի է վատացել: Այն ժամանակ նրանց դեմ գոնե քրեական գործեր չէին հարուցում, դատական ​​վճիռներ չէին կայացնում, բայց հիմա նրանք մեղադրվում են ահաբեկչության մեջ եւ կարող են բանտ նստել: Մի՞թե մենք ահաբեկիչներ ենք դաստիարակել»,- ասաց գերիներից մեկի հայրը:
Կանանցից մեկը, իր հերթին շեշտեց, որ իրենց երեխաները գնացել են հայրենիքը պաշտպանելու, իսկ Հայաստանի իշխանությունները ոչ մի կերպ չեն պաշտպանում իրենց քաղաքացիների իրավունքները: «Այդ տղաների կյանքը ոչ ոքի չի հետաքրքրում, նրանց ապագան չի հետաքրքրում: Ասում են, որ կա ապագա («Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կարգախոսը Հայաստանում վերջերս կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում - խմբ.): Այդ ի՞նչ ապագա է. Բաքվի բա՞նտը: Դա՞ է որդուս ապագան»,- ասաց ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված զինվորի մայրը:

Родители и родственники попавших в плен к врагу армянских военнослужащих 24 июня проводят акцию протеста перед зданием Правительства Армении.
По словам одного из участников акции, власти постоянно говорят им, что нужно еще немного подождать, что пленных обязательно вернут домой, и что на данный момент ведутся переговоры. «Но я больше не могу ждать, у меня не осталось терпения. Все, я больше не могу терпеть, семь месяцев терпел», - посетовал один из родителей.
Они также выразили сомнения, что их дети, находящиеся в плену, смогут продержаться еще два месяца, о чем ранее заявил исполняющий обязанности премьер-министра республики Никол Пашинян. «Ситуация еще больше усугубилась. Тогда на них хотя бы не заводили уголовных дел, не выносили судебных приговоров, а сейчас их обвиняют в терроризме и могут посадить в тюрьму. Разве мы воспитали террористов?», - заявил отец одного из пленных.
В свою очередь, одна из женщин подчеркнула, что их дети пошли защищать Родину, а власти Армении, тем временем, никак не защищают права своих граждан. «Никому не интересна жизнь этих ребят, не интересно их будущее. Говорят, что есть будущее (лозунг партии «Гражданский договор» на внеочередных парламентских выборах, недавно прошедших в Армении – ред.). Что за будущее? Бакинская тюрьма? Это будущее моего сына?», - сказала мать плененного азербайджанцами военного.