Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը կապված չէ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հետ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավաբան, միջազգային իրավունքի փորձագետ Արա Ղազարյանը։
Հիմա շատ է խոսվում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանազատման եւ սահմանագծման մասին։ Ի՞նչ քարտեզներով են գործում կողմերը։
Կողմերն օգտագործում են տարբեր քարտեզներ, չնայած իրականում քարտեզները նույնն են. երկու կողմն էլ օգտագործում է ԽՍՀՄ վարչատարածքային բաժանման քարտեզները։ Պարզապես ադրբեջանցիները ստեղծում են վիճելի հարցեր անկլավներ ստեղծելու համար։ Հայաստանը դա հասկանում է, եւ հարցը պետք է լուծել բանակցությունների ճանապարհով։
Նկատի ունեմ, որ Հայաստանը Հայկ. ԽՍՀ իրավահաջորդն է, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը իրեն հռչակել է առաջին հանրապետության իրավահաջորդ։
Այո, դա նրանք հայտարարել են, բայց փաստն այն է, որ հիմա նրանք գործում են խորհրդային քարտեզներով, իսկ մինչ այդ ադրբեջանական պետություն գոյություն չուներ։
Չի՞ ստեղծի դա արդյոք լրացուցիչ խառնաշփոթ։
Նրանք գործում են իրենց սովորական մարտավարությամբ։ Բան չեղած տեղը ստեղծում են խնդիր, կարեւոր չէ՝ արդա՞ր է այն, թե՞ ոչ, կամ կա՞ն փաստացի հիմքեր դրա համար, եւ եթե ժամանակի ընթացքում այդ «վիճելի հարցում» ընդդիմախոսին ներքաշում են վեճի ու բանակցությունների մեջ, նշանակում է՝ կողմերն ընդունում են, որ հարցը վիճելի է եւ այդ կերպ ստեղծում են ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անկլավներ։ Սա տակտիկա է, որը նրանք հաջողությամբ կիրառում են բոլոր հարթակներում՝ իրավական, ֆիզիկական։ Ես հաճախ եմ ստիպված լինում դրա դիտորդը լինել գործնականում, միջազգային ատյաններում, թե ինչպես են նրանք ստեղծում «վիճելի հարցեր»։ Եվ եթե կողմերն իրենց թույլ են տալիս ներգրավվել քննարկման մեջ, դրանով իսկ ընդունում են փաստացի հիմնավորումների առկայությունը, անգամ եթե դրանք գոյություն չունեն։ Դրան էլ միտված են Ադրբեջանի քայլերը։
Սահմանազատման եւ սահմանագծման գործընթացի տրամաբանական ավարտը տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ընդունումն է։ Ի՞նչ է դա նշանակում Ղարաբաղի անկախության հարցի մասով։
Անգամ եթե Հայաստանն ընդունի Ադրբեջանի սահմանների անձեռնմխելիությունը, դա չի նշանակում, թե դրանով իսկ բացառվում է ինքնորոշման իրավունքը։ Չէ՞ որ ցանկացած պարագայում ինքնորոշման իրավունքը ծնվում է սահմանների անձեռնմխելիության տարածքում։ Ինքնորոշված բոլոր պետություններն ինքնորոշվել են միավորից, որի սահմանները անձեռնմխելի են եղել։ Միջազգային իրավունքում, համենայնդեպս՝ 2010 թվականից, Կոսովոյի վերաբերյալ միջազգային իրավական ատյանի կողմից որոշման ընդունմամբ, երբ որեւէ տարածքային կազմավորում հռչակում է անկախություն, չկա դա արգելող միջազգային նորմ։ Եթե չկա արգելող նորմ, դա նշանակում է, որ թույլատրված է։ Առաջին անգամ իավագիտության մեջ ստեղծվեց հակակշիռ տարածքային ամբողջականությանը։ Այսինքն, եթե անգամ Հայաստանը ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ցանկանում է անկախություն, դա կախված չէ Հայաստանի կամքից, Հաաստանի կառավարության կամքից անկախ Ղարաբաղի ժողովուրդն արդեն հռչակել է անկախություն, եւ աշխարհը դա հաշվի է առնում։ Որովհետեւ անկախության հռչակագիրը ընդունվել է օրենքով սահմանված կարգով։ Այսինքն՝ սրանք հարցեր են, որոնք գտնվում են տարբեր հարթություններում. կճանաչի՞, թե՞ ոչ Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքայի ամբողջականությունը՝ Ղարաբաղին դա չի վերաբերում։ Ղարաբաղի կառավարությունն արդեն հայտարարել է, որ դուրս է եկել Ադրբեջանի կազմից։ Այս հարցը զարգացրել են որոշ քաղաքական ուժեր իշխանության վրա ճնշում գործադրելու համար։ Իրականում դրանք տարբեր հարցեր են։ Հակառակ դեպքում ստացվում է, որ անկախությունը շաղկապվում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքի հետ։ Այդպես չէ։ Անկախության ձգտումը, անկախությունը մարդու հիմնարար իրավունքներից է, դա նշանակում է, որ տարածքային ամբողջականությունը չի կարող գերակայել կոնկրետ համայնքի անկախության իրավունքի հանդեպ։ Սրանք տարբեր հարցեր են, չնայած կա այդ հարցերը որպես փոխբացառող ներկայացնելու միտում։

Вопрос признания Арменией территориальной целостности Азербайджана не связан с независимостью Нагорного Карабаха. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил юрист, эксперт по международному праву Ара Казарян.
Сейчас много говорится о делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном. Какими картами оперируют стороны?
Стороны располагают разными картами – хотя на самом деле карты одинаковые – обе стороны используют карты об административно-территориальном делении СССР. Просто азербайджанцы создают спорные вопросы для создания анклавов. Армения это понимает и вопрос необходимо решить путем переговоров.
Имею в виду, что Армения – правопреемница АрмССР, в то время как Азербайджан провозгласил себя правопреемником первой республики.
Да, они это заявляли. но факт в том, что сейчас они оперируют советскими картами, а до того азербайджанского государства не было.
Не создает ли это дополнительную путаницу?
Они действуют по своей обычной тактике. Создают на пустом месте проблему, неважно справедливо это или нет или имеются фактические основания для этого – и если с течением времени по этому «спорному вопросу» вовлекают оппонента в спор и переговоры, значит, стороны признают, что вопрос спорный и таким образом создают как физические, так и юридические анклавы. Это тактика, которую они успешно применяют на всех площадках, правовой, физической, юридической. Мне нередко приходится наблюдать ее в деле в международных инстанциях, как они создают «спорные вопросы». И если стороны позволяют себя вовлечь в обсуждение, тем самым признают наличие фактических обоснований, даже если таковых не существует. На то и нацелены шаги Азербайджана.
Логическое завершение процесса делимитации и демаркации взаимное признание территориальной целостности. Что это означает по вопросу независимости Карабаха?
Даже если Армения признает неприкосновенность границ Азербайджана, это не значит, что тем самым исключается право на самоопределение. Ведь в любом случае право на самоопределение рождается в территории неприкосновенности границ. Все самоопределившиеся государства – самоопределились из единицы, границы которой неприкосновенны. В международном праве, по крайней мере с 2010 года, с принятием международной правовой инстанцией решения по Косово, когда какое-то территориальное образование провозглашает независимость, нет запрещающей это международной нормы. Если нет запрещающей нормы, это означает, что разрешено. Впервые в юриспруденции был создан противовес территориальной целостности. То есть если даже Армения признает территориальную целостность Азербайджана, но народ Нагорного Карабаха желает независимости – это не зависит от воли Армении, независимо от воли правительства Армении народ Карабаха уже провозгласил независимость, и мир это учитывает. Потому что декларация о независимости была принята в установленном законом порядке. То есть, это вопросы, находящиеся в разных плоскостях – признает или не признает Армения территориальную целостность Азербайджана, Карабаха это не касается. Правительство Карабаха уже заявило, что вышло из состава Азербайджана. Этот вопрос развивали некоторые политические силы для оказания давления на власти. В действительности это разные вопросы. В противном случае получается, что независимость увязывается с принципом территориальной целостности. Это не так. Стремление к независимости, независимость одно из фундаментальных прав человека, это означает, что территориальная целостность не может превалировать над правом конкретной общины к независимости. Это разные вопросы, хотя есть тенденция представлять эти вопросы как взаимоисключающие.