Հարստության հարկ մտցնելը կօգներ ֆինանսավորել աշխարհի սոցիալ-տնտեսական վերականգնումը համավարակից հետո։ Այս մասին հինգշաբթի ասել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը՝ ելույթ ունենալով Եվրախորհրդարանում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ներկայում ընդամենը մեկ տարում աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց կարողությունն ավելացել է 5 տրլն դոլարով։ Ես կրկնում եմ իմ կոչը կառավարություններին՝ դիտարկել համերաշխության կամ այդ մարդկանց հարստության հարկ մտցնելու հնարավորությունը, ինչպես նաեւ այն մարդկանց հարկելու հնարավորությունը, ովքեր շահ են ստացել համավարակից, որպեսզի ֆինանսավորվի սոցիալ-տնտեսական վերականգնումը»,- ասել է նա։
Գուտերիշը ավելացրել է, որ համավարակի հետեւանքով «հարյուր միլիոնավոր մարդիկ հայտնվել են աղքատության եզրին», իսկ բազմաթիվ երկրներ բախվել են սնանկության սպառնալիքին։ «Երկրի բնակչության կեսի համար անհասանելի են առողջապահության անհրաժեշտ ծառայությունները»,- նշել է նա։

A wealth tax would help finance the world's socio-economic recovery from the pandemic, said UN Secretary-General António Guterres speaking in the European Parliament.
To date, in just one year, the wealth of the world's richest people has increased by $ 5 trillion, he noted reiterating his call on governments to consider imposing a solidarity tax or wealth tax on the wealth of these people, as well as those who have benefited from the pandemic, to fund socio-economic recovery.
Guterres added that as a result of the pandemic, hundreds of millions of people fell into poverty, and entire countries faced the threat of bankruptcy.