Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը լուրջ մտահոգություն է հայտնել աշխարհում` այդ թվում Պաղեստինում, Սիրիայում և Կովկասում չդադարող սուր հակամարտությունների կապակցությամբ, հայտնում է Vaticannews.va-ն:
Հինգշաբթի Վատիկանում դիմելով ROACO կրոնական կազմակերպության անդամներին, որը զբաղվում է Արևելյան կաթոլիկ եկեղեցիներին օգնություն տրամադրելով, Սրբազան քահանայապետը հիշել է 2016-ին Հայաստան կատարած այցը և թե ինչպես Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի հետ աղավնիներ է բաց թողել երկինք՝ «իբրև խաղաղության մաղթանք Կովկասի ողջ տարածաշրջանին»:
«Ցավոք, այս տարածաշրջանին վերջին ամիսներին նորից վերք հասցվեց: Եվ, հետևաբար, ես շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ այն ուշադրության համար, որը դուք հատկացրել եք Վրաստանին և Հայաստանին, որպեսզի կաթոլիկ համայնքը շարունակի ավետարանական կյանքի նշան և խթան մնալ»,-ամփոփել է Ֆրանցիսկոսը:
Հռոմի պապը նաև կոչ է արել ականջալուր լինել «աշխարհի շատ կողմերից լսվող ճիչերին, հատկապես այն եկեղեցիների և երկրների կողմից, որոնց համար դուք աշխատում եք»։

Pope Francis has expressed grave concern around the world, including in the ongoing severe conflicts in Palestine, Syria and the Caucasus, according to Vatican News.
Addressing 94th plenary session of the agencies connected to the Reunion of Aid Agencies for the Oriental Churches (ROACO)—which provides assistance to Eastern Catholic churches—in the Vatican on Thursday, the pontiff recalled his visit to Armenia in 2016 and how he and Catholicos of All Armenians Karekin II had released doves into the sky as a wish for peace throughout the Caucasus.
Unfortunately, this region has suffered again in recent months, the Pope noted, and he thanked ROACO for the attention it has paid to Georgia and Armenia so that the Catholic community can continue to be a sign and stimulus of the Evangelical life.
Also, Pope Francis called for listening to the cries heard from many parts of the world, especially from the churches and countries for which they work.