Աբխազիայի իշխանությունները երկրում կորոնավիրուսի հնդկական շտամ են հայտնաբերել, սակայն չեն կարողացել նշել նոր մուտացիայով վարակվածների հստակ թիվը, գրել է Լենտա.ռու- ն:
Չի պարզաբանում, թե արդյո՞ք խոսքը վարակի «դելտա» կոչվող տեսակի մասին է, որն ավելի վարակիչ է եւ ավելի ծանր ընթացք ունի: Չեն տրվում նաեւ հանրապետությունում շտամի տարածման այլ մանրամասներ:
Ըստ վերջին տվյալների՝ Աբխազիայում համավարակի սկզբից ի վեր 16.693 մարդ է վարակվել կորոնավիրուսով, վարակի զոհ է դարձել առնվազն 244 մարդ: Ընդ որում, երկիր մուտք գործելու համար նախկինի պես չի պահանջվում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստում: Ռուսաստանի քաղաքացիների համար, ի տարբերություն այլ օտարերկրացիների, COVID-19-ի թեստի բացասական արդյունքի պահանջ չի գործում:

Власти Абхазии обнаружили на своей территории индийский штамм коронавируса, но при этом не смогли назвать точное число заразившихся новой мутацией, пишет Лента-ру.
Идет ли речь о варианте инфекции под наименованием «дельта», который отличается большей заразностью и тяжестью протекания болезни, не уточняется. Другие подробности распространения штамма в республике также не приводятся.
По последним данным, с начала пандемии в Абхазии коронавирусом заразились 16 693 человека, жертвами инфекции стали по меньшей мере 244 человека. При этом для въезда в страну по прежнему не требуется наличие прививки от коронавируса. Гражданам России в отличие от других иностранцев также необязательно иметь при себе справку об отрицательном анализе на COVID-19.