Հայաստանում մեկուկես տարի անց, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենան նոր արտահերթ ընտրություններ: Նման պահանջ է առաջանալու: Այս մասին հունիսի 29-ին «Հայաստան» դաշինքի առաջին ընդհանուր ժողովում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը: «Մենք այս իշխանություններին հանգիստ չենք թողնի, քանի որ նրանք չեն հասկանում եւ չեն ընդունում իրենց մեղքը: Մենք ցույց կտանք, թե ով է մեղավոր, եւ ով պետք է պատասխանատվության ենթարկվի:
Սա արհեստական ​​պատերազմ էր: «Հայաստան» դաշինքը դարձել է արմատական ​​ինստիտուցիոնալ ընդդիմություն: Մենք կօգտվենք բոլոր այն հնարավորություններից, որոնք մեզ տրված են օրենքով: Մենք կվերականգնենք հավատը խորհրդարանական ընդդիմության նկատմամբ, որը խափանվել է վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մի շարք գործարքների արդյունքում: Իշխանությունը երկու ելք ունի: Առաջին՝ շարունակել ընդդիմության հետապնդումները եւ Անկարայի ու Բաքվի շահերից բխող քայլեր ձեռնարկել, ինչը հակասում է Հայաստանի շահերին:
Երկրորդ ճանապարհը ներկայիս քաղաքականության կտրուկ փոփոխությունն է, սակայն նրանք այս ճանապարհով չեն գնում: Նրանք ընդունակ չեն դրան: Իշխանությունները չեն հասկացել, որ խնդիրների պատճառը իրենց աշխարհայացքն է: Իշխանությունները կշարունակեն իրենց պահել այնպես, ինչպես պահել են: Դա կբերի նոր արտահերթ ընտրությունների», - նշել է նա:

В Армении новые досрочные выборы, скорее всего, состоятся через 1,5 года. Этот спрос возникнет. Об этом на первом общем собрании блока «Армения» 29 июня заявил второй президент Армении Роберт Кочарян. «Мы не оставим в покое эти власти, потому что они не понимают и не принимают свою вину. Мы покажем, кто виноват и кто должен нести ответственность.
Это была искусственная война. Блок «Армения» стал радикальной институциональной оппозицией. Мы воспользуемся всеми возможностями, которые даны нам законом. Мы восстановим веру в парламентскую оппозицию, которая была подорвана рядом сделок в течение последних нескольких лет. У власти есть два выхода. Первый - продолжать репрессии, гонения против оппозиции и предпринимать шаги в интересах Анкары и Баку, которые противоречат интересам Армении.
Второй путь – резко изменить проводимую политику, но по этому пути они не идут. Они на это не способны. Власти не поняли, что их мировоззрение и стало причиной проблем. Власти продолжат вести себя так же, как и вели. Это приведет к новым досрочным выборам»,- отметил он.