Նյու Ջերսին դարձավ ԱՄՆ 10-րդ նահանգը, որը ճանաչեց Արցախը։ Ինչպես հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը, Նյու Ջերսիի Սենատը միաձայն ընդունել է Արցախի ճանաչման մասին բանաձեւը, որի նախաձեռնողը նահանգի սենատոր Ջոզեֆ Լագանան է։
Այդ օրը ավելի վաղ ANCA-ի անդամներ Անի Չագլասյանը եւ Ջո Արիյանը ցուցմունք են տվել Սենատի դատական հանձնաժողովում՝ ի պաշտպանություն այդ միջոցառման:
Ի լրումն Արցախի ճանաչման, բանաձեւը դատապարտում է Թուրքիային եւ Ադրբեջանին՝ Արցախի եւ Հայաստանի խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիայի համար, եւ հաստատում է Նյու Ջերսի նահանգի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:

Нью-Джерси стал 10-м штатом США, признавшим Арцах. Как сообщает Армянский национальный комитет Америки,  Сенат штата Нью-Джерси единогласно принял резолюцию  признании Арцаха, инициатором которой стал  сенатор штата Джозеф Лагана.
Ранее в тот же день члены АНКА Ани Чагласян и Джо Ариян дали показания перед судебным комитетом Сената в поддержку этой меры.
В дополнение к признанию Арцаха, резолюция  осуждает Турцию и Азербайджан за их агрессию против мирного населения Арцаха и Армении и подтверждает признание Геноцида армян со стороны штата Нью-Джерси.