Ամերիկյան զորքերը դուրս են եկել Աֆղանստանի Բաղրամ կայանից՝ թալիբների հետ համաձայնության համապատասխան։ «Ամերիկացի բոլոր զինվորները եւ ՆԱՏՕ զինծառայողները դուրս են եկել Բաղրամ ավիաբազայից»,- ասել է ԱՄՆ անվտանգության ծառայության բարձրաստիճան աշխատակիցը՝ չցանկանալով նշել անունը, տեղեկացնում է Reuters-ը։
Կայանը կհանձնվի աֆղանական կառավարությանը շաբաթ օրվա արարողության ժամանակ։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Աֆղանստանում ԱՄՆ գլխավոր հրամանատար, գեներալ Օսթին Միլերը «նախկինի պես պահպանում է Քաբուլում տեղակայված ուժերի պաշտպանության բոլոր հնարավորություններն ու լիազորությունները»։
Ենթադրվում է, որ ամերիկացի բոլոր զինծառայողները Աֆղանստանից կհեռանան մինչեւ հուլիսի 4-ը, մի մասը կմնա դեսպանության պաշտպանության համար։
Թալիբների հետ համաձայնությունը ԱՄՆ զորքերը դուրս բերելու մասին կնքվել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի օրոք։
ԱՄՆ հեռանալու դիմաց թալիբները խոստացել են կանխել միջազգային ահաբեկչությունը աֆղանական տարածքից։ Նրանք նաեւ հանձն են առել աֆղանական կառավարության հետ բանակցությունների մեջ մտնելու պարտավորություն, բայց բանակցություններում աննշան առաջընթաց է գրանցվել։
Աֆղանստանից արտասահմանյան զորքերի վերջնական դուրսբերումը, որը պաշտոնապես նշանակված է սեպտեմբերի 11-ին՝ ահաբեկչությունների 20-րդ տարելիցի օրը, չի հանգեցրել մարտական գործողությունների կրճատմանը թալիբների եւ Աֆղանստանի կառավարական ուժերի միջեւ։
Թալիբները առաջ են շարժվել մի քանի շրջաններում, հատկապես հյուսիսում, որտեղ նրանց արտաքսումից հետո շատ տարիների ընթացքում նրանց ներկայությունը նվազագույն է եղել։
Ուրբաթ օրը պաշտոնատար անձինք հայտարարել են, որ մարտական գործողությունները կառավարական ուժերի եւ թալիբների միջեւ հյուսիսարեւելյան Բադահշան նահանգում ուժեղանում են։

Американские войска покинула военную базу Баграм в Афганистане в соответствии с соглашением с талибами. «Все американские солдаты и военнослужащие НАТО покинули авиабазу Баграм», - сказал высокопоставленный сотрудник службы безопасности США на условиях анонимности, передает Reuters.
База будет передана  афганскому правительству на церемонии в субботу.
Представитель министерства обороны США заявил, что генерал Остин Миллер, главный командующий США в Афганистане, «по-прежнему сохраняет все возможности и полномочия для защиты сил», размещенных в Кабуле.
Предполагается, что все американские военнослужащие покинут Афганистан к 4 июля, часть останется для защиты посольства.
Соглашение с талибами о выводе войск США было заключено при администрации президента Дональда Трампа.
В обмен на уход США талибы, пообещали предотвратить  международный терроризм с афганской территории. Они также взяли на себя обязательство вступить в переговоры с афганским правительством,  но в переговорах достигнут незначительный прогресс.
Окончательный вывод иностранных войск из Афганистана, официально назначенный на 20-ю годовщину терактов 11 сентября, не привел к сокращению боевых действий между  талибами  и афганскими правительственными силами.
Талибы продвинулись  в нескольких районах, особенно на севере, где в течение многих лет после их изгнания их присутствие было минимальным.
В пятницу официальные лица заявили, что боевые действия между правительственными силами и талибами в северо-восточной провинции Бадахшан усиливаются.