Իրավապահ մարմիններին չի հետաքրքրում իրենց հեղինակությունը: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Սուտն ու կեղծիքը դարձրել են ուղենիշ, այնինչ դրանք իրավապահ և օրինապահ բառերին հականիշ են։
Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բանավոր պայմանավորվածության համաձայն այսօր ժամը 00։00-ի սամաններում գնացել ենք քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության շենք, մտել ենք ներս և հայտնել, որ պայմանավորվածության համաձայն ինքնակամ ներկայացել ենք։
Ոստիկանները ձևացրել են, թե իբրև տեղյակ չեն, թե ինչու ենք եկել և առաջարկել են սպասել, մինչև ճշտում կատարեն։ Այդ ընթացքում ժամանակ շահելով, ընդամենը մոտ 2-3 րոպե անց նույն ոստիկանության շենքի մեկ այլ մուտքից դուրս են եկել ոստիկանական 2 միկրոավտոբուսներ, դրանից դուրս են թափվել բազմաթիվ դիմակավորված և ինքնաձիգավոր անձինք, անօրինական կարգով և անհամաչափ ուժ ու բռնություն գործադրելով «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկեցրել են գետնին՝ նկարահանել, որից հետո բռնությամբ ներս տարել, այդ ընթացքում խոչընդոտելով նաև փաստաբանների գործունեությանը։
Համառ ջանքերից հետո փաստաբաններին ևս ներս են թողել և հետագա գործողությունների ընթացքում պարզվել է, որ 2 օր է ոստիկանության աշխատակիցներն ակնհայտ անօրինական գործողություններով և կեղծիքներով հիմքեր են նախապարաստել Մ․Զաքարյանին ձերբակալելու համար, որպեսզի իրականացանեն այս խայտառակ մասկի-շոուն։
Ոստիկանների անօրինական գործողությունների վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել։
Ձերբակալման հիմքն այն ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են, թե իբրև ոստիկանության Մեղրիի բաժնի աշխատակիցները բազմաթիվ այցեր են կատարել Մխիթար Զաքարյանի տուն, սակայն դռները փակ լինելու պատճառով չեն կարողացել քննիչի մոտ ներկայանալու ծանուցագիր հանձնել։
Իրականում ոստիկաները տեղեկացված են եղել, որ ընտանիքի անդամը հատուկ տանը սպասում է, որպեսզի հանձնեն ծանուցագիրը, խնդրել ենք՝ այդպիսին լինելու դեպքում այն հանձնել կամ տեղեկացնել դրա մասին։ Դիտավորյալ չեն հանձնել և չեն տեղեկացրել։
Պնդում եմ, որ այդ ծանուցագիրը հանձնելու անհնարինության մասին տեղեկություններն ակնհայտ կեղծ են, որոնց վերաբերյալ ունեմ անհերքելի ապացույցներ։

According to the verbal agreement with the high-ranking police officials, we went to the building of the general department of the criminal police today at 12am, entered, and informed that we have come voluntarily in accordance with the agreement. Yerem Sargsyan, the lawyer of Mkhitar Zakaryan, the former mayor of Meghri, Armenia, wrote this on Facebook page on Monday morning.
"(…) only about 2-3 minutes later, two police minibuses came out of another entrance of the same police building, many masked and armed people jumped out of it, unlawfully and using disproportionate force and violence, laid ‘especially dangerous criminal’ Mkhitar Zakaryan on the ground, recorded, after which forcibly took him inside, during which time also hindering the lawyers' activities.
(…) during the further actions, it turned out that the police officers had been preparing grounds for detaining Zakaryan with obvious illegal actions and falsifications for two days in order to carry out this disgraceful mask show.
A crime reported has been submitted on the illegal actions of the police.
The reason for the detention is the obviously false information that as if the officers of the Meghri police department made numerous visits to Mkhitar Zakaryan's house, but due to the closed doors, were unable to submit the notice to go to the investigator.
In fact, the police were informed that a family member was especially waiting in the house to hand over the notice, we asked to hand it over or inform about it if it was so. They did not hand over intentionally and did not inform.
I claim that the information about the impossibility of submitting that notice is obviously false, about which I have irrefutable evidence," Sargsyan added, in particular.