Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը Սահմանադրական դատարանին ներկայացրեց հանձնաժողովի գործառույթները: Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովը որպես մեղադրյալէ հանդես է գալիս ընտրությունների արդյունքները բողոքարկող չորս քաղաքական ուժերի հայցով:
Նա հայտնեց, որ հանձնաժողովը մի շարք որոշումներ է կայացրել ընտրությունների լուսաբանման հետ կապված: Մասնավորապես, գները սահմանված են վճարված ժամանակի մեկ րոպեի համար: Հեռուստատեսությամբ դա 45 հազար դրամ էր, ռադիոյով՝ 1800: Երկու դեպքում էլ դա շատ ավելի էժան է, քան նախորդ ընտրություններում: «Մեր մեթոդաբանության համաձայն՝ բոլոր մասնակիցներին պետք է տրվեն հավասար իրավունքներ: Սակայն դա չի նշանակում, որ բոլորն են օգտվել դրանցից»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ, օրինակ, 12 կուսակցություն մեկուկես ժամ ազատ ժամանակի փոխարեն հանրային հեռուստատեսությամբ եւ ռադիոյով օգտագործել են 4-5 րոպե: Հանձնաժողովը վերահսկել է նաեւ լրատվամիջոցների լուսաբանումը:
Հանձնաժողովը դիտորդներից, քաղաքացիներից, կազմակերպություններից որեւէ բողոք չի ստացել:
Ճիշտ է, հուլիսի 8-ին «Հայաստան» դաշինքից բողոք էր ստացվել, հուլիսի 9-ին՝ «Պատիվ ունեմ»-ից՝ նմանատիպ բովանդակությամբ: Երկուսն էլ չէին համապատասխանում հանձնաժողովի գործառույթներին, քանի որ վերաբերում էին նյութի բովանդակությանը եւ փոխանցվել են հանրային հեռարձակողին: Նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իրականացվող վերահսկողության հիման վրա հարուցվել է 9 վարչական վարույթ: Նախորդ 7 ընտրություններում գրանցվել էր նույն քանակի վարույթ: Թե դա ինչ է նշանակում, Հակոբյանը չասաց: Խախտողները ստիպված կլինեն տուգանք վճարել: Հակոբյանի խոսքով՝ նման խախտումները չեն կարող ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա:
Բայց քանի որ դա խախտում է, կիրառվել են վարչական լծակներ: Լռության օրը լռությունը խախտեց Հանրային հեռուստատեսությունը, բայց հանձնաժողովը ՀՀՀ-ի վրա ազդեցության լծակներ չունի:
Ընդհանուր առմամբ, քարոզարշավը լուսաբանել է 38 հեռարձակող: Հակոբյանն արձանագրեց, որ քարոզչության համար հսկայական ժամանակ է հատկացվել, ընդ որում՝ այն ժամերին, որոնք սովորաբար հատկացվում են մանկական ծրագրերին: «Եվ երեխաները, կրթական ծրագրերի փոխարեն, ստիպված էին ոչ միշտ խելացի ելույթներ լսել: Սա երեխաների իրավունքների խախտում է, այդ մասին պետք է մտածել»,- ասաց Հակոբյանը:

Глава комиссии по телевидению и радио Тигран Акопян ознакомил Конституционный суд с функциями комиссии. Напомним, что комиссия выступает соответчиком по иску четырех политических сил, обжалующих итоги выборов.
Он сообщил, что комиссией был принят ряд решения в связи с освещением выборов. В частности, установлены расценки за минуту платного времени. На телевидении она составила 45 тысяч драмов, 1800 на радио. В обоих случаях это намного дешевле, чем на предыдущих выборах. «В соответствии с нашей методикой, всем участникам должны быть предоставлены равные права. Однако это не означает, что все воспользовались ими», - сообщил он, добавив, например, что 12 партий использовали 4-5 минут вместо полутора часов бесплатного времени на общественном телевидении и радио.  Комиссия также проводила контроль освещения в СМИ.
Жалобы от наблюдателей, граждан, организаций в комиссию не поступали.
Правда, 8 июля от блока «Армения» поступила жалоба, 9 июля от блока «Честь имею» жалоба аналогичного содержания. Обе не соответствовали функциям комиссии, так как касались содержания материала, и были переданы общественному вещателю.  В ходе предвыборной кампании было возбуждено 9 административных производств на основании проводимого контроля. Столько же производств было зарегистрировано на 7 предыдущих выборах. Что это означает, Акопян не стал утверждать. Нарушителям предстоит выплатить штраф. По оценке Акопяна, подобные нарушения не могут воздействовать на итоги выборов. Но поскольку это нарушение, применены административные рычаги. В день тишины тишину нарушило Общественное телевидение, однако у комиссии нет рычага воздействия на ОТА. Всего агитационную кампанию освещали 38 вещателей. Акопян констатировал, что на агитационную кампанию было выделено огромное количество времени, причем в часы, которые обычно отводятся детским передачам. «И дети вместо обучающих программ были вынуждены слушать не всегда умные речи. Это нарушение прав детей, об этом следует подумать», - заметил Акопян.
Затем Акопян счел нужным просветить Конституционный суд о моральных обязательствах всех СМИ, а не одного только ОТА перед зрителями. Это не помешало ему заверить, что ОТА проводит наиболее сбалансированную политику.