Ընտրություններից հետո իշխանությունները փորձում են ուժի գործադրմամբ ամրապնդել իրենց դիրքերը, բայց դա նրանց չի հաջողվի: Այս մասին հուլիսի 17-ին «Իրավական մարտահրավերները Հայաստանում» թեմայով համաժողովին ասաց Գեղամ Նազարյանը, ով այսօր բերման էր ենթարկվել:
Անդրադառնալով ոստիկանության աշխատակիցների կողմից իր վրա հարձակման հետ կապված այսօրվա միջադեպի մանրամասներին՝ նա պատմեց, թե ինչ է պատահել, երբ նա շտապում էր միջոցառմանը («Իրավական մարտահրավերները Հայաստանում» համաժողովին - խմբ.):
«Երբ իջա ավտոմեքենայից եւ քայլեցի այստեղ, նկատեցի, որ երեք ոստիկան («Կարմիր բերետավորներ») կոպիտ կերպով մի աղջկա են բերման ենթարկում եւ հեգնանքով ասացի, որ ամեն ինչ «ճիշտ» են անում: Այս միջադեպից որոշ ժամանակ անց կարմիր բերետավորների 3-4 սպա վազեց դեպի ինձ եւ հարձակվեց վրաս: Նրանցից մեկն ասաց՝ արա այնպես, որ գլուխը գետնին խփես: Հետո եւս 15-20 ոստիկան հավաքվեց եւ ինձ տարավ ոստիկանության Մաշտոցի բաժին: Այնտեղ իրավիճակն այլ էր: Ես հանդիպեցի ոստիկանության մեկ այլ խմբի, որոնք նույնպես հոգնել են այն ամենից, ինչ տեղի է ունենում: Դրանից հետո «Կարմիր բերետավորները» մի թուղթ բերեցին, որում ասվում էր, որ ինձ իբր բերել են ոչ թե «Էրեբունի պլազայի» մոտ, այլ Տիգրան Մեծի պողոտա, որտեղ ես իբր մասնակցել եմ ինչ-որ ակցիայի եւ չեմ ենթարկվել ոստիկանության օրինական պահանջներին»,- ասաց Նազարյանը: Նա այս գործողությունները չկապեց իր կատարած երեկվա գրառման հետ: «Ես կասկածում եմ, որ առաջին միջադեպից հետո հրաման է տրվել հարձակվել ինձ վրա»,- պարզաբանեց Նազարյանը:
Նշենք, որ այսօր առավոտյան ոստիկանության աշխատակիցներն ուժեղացված հսկողություն են իրականացնում ՀՀ կառավարության շենքի մոտ: «Հայաստան» դաշինքի անդամ Գեղամ Նազարյանը, ՀՅԴ «Նիկոլ Աղբալյան» ուսանողական միության անդամներ Տարոն Ղազարյանը, Գառնիկ Մելքումյանը, Վարդան Գալստյանը եւ մի քանի այլ անձ բերման է ենթարկվել: Նրանք բոլորը փորձում էին խաղաղ բողոքի ցույց անցկացնել:

Власти после выборов пытаются укрепить свои позиции путем применения силы, но у них ничего не получится. Об этом на конференции «Правовые вызовы в Армении» 17 июля заявил Гегам Назарян, которого сегодня подвергли приводу.
Коснувшись деталей сегодняшнего инцидента с нападением на него сотрудников Полиции, он рассказал, что всего произошло, когда он спешил на данное мероприятие (на конференцию «Правовые вызовы в Армении» - ред.).
«Когда я вышел из машины и шел сюда, заметил, что трое сотрудников Полиции («Красных беретов») грубым образом подвергают приводу девушку и иронично сказал, что они все "правильно" делают. Через какое-то время после этого инцидента ко мне подбежали 3-4 сотрудника «Красных беретов» и напали на меня. Один из них сказал: сделай так, чтобы ударить головой о землю. Потом собрались еще 15-20 полицейских и увезли меня в отделение Полиции Маштоца. Там ситуация была иной. Я встретил другую группу полицейских, которым тоже надоело все происходящее. После этого «Красные береты» принесли бумагу о том, что якобы подвергли меня приводу не у «Эребуни-плаза», а на проспекте Тиграна Меца, где я якобы участвовал в некой акции и не подчинился законным требованиям Полиции»,- отметил Назарян. Он не стал связывать эти действия со вчерашней записью, которую он сделал. «Подозреваю, что после первого инцидента было дано указание напасть на меня»,- пояснил Назарян.
Отметим, что сегодня  с утра сотрудники полиции проводят усиленный контроль возле здания правительства Армении. Подвергнуты приводу член блока «Армения» Гегам Назарян, члены студенческого союза АРФ Дашнакцутюн «Никол Агбалян»: Тарон Казарян, Гарник Мелкумян, Вардан Галстян и еще несколько человек. Все они пытались провести мирную акцию протеста.