Թեհրանում տեղի ունեցավ մի կողմից Եվրասիական տնտեսական միության ու դրա անդամ պետությունների եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատվիրակությունների հանդիպումը ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքման շուրջ, որը փոխարինելու է 2019 թվականի հոկտեմբերից գործող Ժամանակավոր համաձայնագրին:
Միջոցառման ընթացքում մասնակիցները քննարկել են առաջիկա բանակցությունների տեխնիկական առաջադրանքի նախագիծը, ինչպես նաեւ մտքեր են փոխանակել փաստաթղթի հնարավոր բովանդակության վերաբերյալ:
«Հանդիպման արդյունքում ձեռք են բերվել գործող Ժամանակավոր համաձայնագրի համեմատ փոխգործակցության նոր խնդիրների քննարկման մասին պայմանավորվածություններ՝ ընդլայնել արտադրանքի ընդգրկումը, աջակցել ոլորտային համագործակցությանը եւ ավելացնել պետական ​​գնումների թափանցիկությունը, եւ հաշվի առնելով բանակցությունների վերաբերյալ երկու կողմերի մոտեցումների նմանությունը՝ կարճ ժամանակահատվածում կարող է զգալի աշխատանք կատարվել», - նշել է ԵՏՀ առեւտրի հարցերով նախարար Անդրեյ Սլեպնեւը:

В Тегеране состоялась встреча переговорных делегаций по вопросам заключения соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Исламской Республикой Иран, с другой стороны, которое заменит действующее с октября 2019 года Временное соглашение.
В ходе мероприятия участники обсудили проект технического задания на предстоящие переговоры, а также обменялись мнениями по возможному наполнению документа.
«По итогам встречи достигнуты договоренности об обсуждении новых по сравнению с действующим Временным соглашением задач нашего взаимодействия – расширения товарного охвата, поддержки отраслевого сотрудничества и повышения транспарентности при проведении госзакупок, а также о том, что, принимая во внимание схожесть подходов к переговорам обеих сторон, существенный объем работы может быть осуществлен в сжатые сроки», - отметил министр по торговле Евразийской экономической комиссии Андрей Слепнев.
Первый полноформатный раунд переговоров по заключению соглашения запланирован в сентябре текущего года.