Մենք պետք է գնանք խորհրդարան և շարունակենք մեր պայքարը, ներկայացնենք մեր ժողովրդի շահերը և օգտագործենք այդ հարթակը: Այս մասին Հանրային ՀԸ եթերում Պետրոս Ղազարյանի հետ հարցազրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի առաջնորդ, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը:
Հարցին՝ դուք գնալու եք խորհրդարան, Վանեցյանը դրական պատասխան տվեց. «Այո, ես գնալու եմ խորհրդարան»:
Դիտարկմանը՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի խոսնակը հայտարարել է, որ Դաշինքը ԱԺ-ում լինելու է ռադիկալ ընդդիմություն, ինչո՞ւմն է ռադիկալիզմը, Վանեցյանը նշեց՝ ավելի լավ է դա չանվանել ռադիկալիզմ. «Այո, մենք լինելու ենք կոշտ ընդդիմություն, քննադատելու ենք իշխանություններին, շարունակելու ենք մեր պայքարը, այն է՝ հեռացնել այս իշխանություններին, բայց եթե իշխանութունները ինչ-որ մի օր բերեն լավ օրինագիծ, որով կպաշտպանվի ՀՀ շահերը, առաջ կմղվի ազգային և պետական շահը, իհարկե, մենք կողմ ենք քվեարկելու»:
Դիտարկմանը՝ այսինքն՝ լավին՝ լավ, վատին՝ վատ, Վանեցյանը պատասխանեց՝ միանշանակ:
Հարցին՝ պատրաստ են ԱԺ-ում համագործակցել իշխանության հետ, Վանեցյանը նշեց. «Իշխանությունների հետ համագործակցելու պատրաստ չենք, լինելու ենք ընդդիմադիր ուժ»: Դիտարկմանը՝ ԵԽԽՎ-ում, Եվրոպայի խորհրդում ընդդիմությունը իշխանությունը պետք է իրար հետ համագործակցեն և աշխատեն, Վանեցյանը նշեց. «Ես արդեն նշեցի՝ ինչը կվերաբերվի ՀՀ պետական շահի կամ ազգային շահի առաջմղմանը, այո, պատրաստ ենք համագործակցել բոլորի հետ, ոչ միայն իշխանությունների, առհասարակ՝ քաղաքական բոլոր ուժերի հետ»:
Վանեցյանը խոսեց նաև Գագիկ Մելքոնյանի մասին՝ նշելով, որ նա Հայաստանի ԶՈՒ-ի ամենամեծ թալանն իրականացնողի համբավ ունի. «Մարդ, ով ունի բազմաթիվ հանքեր, Անապայում հյուրանոց, ռեստորաններ, դղյակներ՝ ըստ շրջանառվող լուրերի: Ապօրինի հարստացման մասին շատ են սկսել խոսել, թող ստուգեն:
Մենք եղել ենք ՊԲ հրամանատարի ուղիղ ենթակայության ներքո, մեզ ուղարկել են տարբեր ամենադժվար վայրերը, որտեղից ադրբեջանցիները մտնում էին, ինչ-որ մի բա լինում էր, մեզ ուղարկում էին, այսպես ասենք, որպես հատուկ ջոկատ: Նոյեմբերի 5-ին Արայիկ Հարությոսւնյանի խնդրանքով գնացել ենք Ասկերանի շրջանի Շոշ գյուղ, ասում էր մարդ չկա, այդտեղ պետք է պահել, գնացել և մինչև վերջին վայրկյանը մնացել ենք Շոշ գյուղում, և մինչև այսօր այդ դիրքերը և Շոշ գյուղը գտնվում են հայկական վերահսկողության տակ: Իսկ որտեղ է եղել այդ Գագիկ Մելքոնյանը, որ դիրքերն է պահել պատերազմի ժամանակ: Իմ ունեցած տեղեկություններով՝ Քելբաջարում է եղել, հիմա որտեղ է Քելբաջարը: Մենք ենք հանձնել, թե ինքը»:

We shall go to the parliament and continue our struggle, represent the interests of our people, and use that platform. Artur Vanetsyan, the leader of the opposition "I Have Honor" bloc and the chairman of the opposition Homeland Party, said this in an interview on Public TV.
Asked whether they were going to the parliament, Vanetsyan gave a positive answer. "Yes, I will go to parliament."
To the remark that the spokesperson of the "I Have Honor" bloc stated that the bloc will be a radical opposition in the National Assembly, and what radicalism is, Vanetsyan stated that it is better not to call it radicalism. "Yes, we will be a tough opposition, we will criticize the authorities, we will continue our struggle; that is, to remove these authorities. But if one day the authorities bring a good bill that will protect the interests of Armenia, the national and state interests will be promoted, of course we will vote for [it.]"
To the remark, “Calling a spade a spade?” Vanetsyan answered, “Unequivocally.”
To the question whether they are ready to cooperate with the authorities in the National Assembly, Vanetsyan stated: "We are not ready to cooperate with the authorities; we will be an opposition force."
To the remark that the Armenian opposition and the authorities need to cooperate and work with each other at the PACE, the Council of Europe, Vanetsyan said. "I have already mentioned: what will be related to the promotion of the state interest or the national interest of the Republic of Armenia: yes, we are ready to cooperate with everyone; not only with the authorities, but with all political forces in general."