«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, առաջիկայում փոփոխություններ են սպասվում ոչ միայն Հայաստանի ՊՆ-ում, այլև Արցախի պաշտպանության բանակի կազմում։ Արցախյան մեր աղբյուրի փոխանցմամբ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանը ցանկանում է հրաժարական տալ։
Բանն այն է, որ, ըստ մեր ունեցած տեղեկության, Արզումանյանն ուղղակի այլևս չի ցանկանում աշխատել Արցախի և ՀՀ ղեկավարության հետ:
Միաժամանակ ընդգծենք, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմը ոչ մի կերպ չեն ցանկանում հրաժարվել Արզումանյանի մատուցած ծառայությունից և մտադիր են նրան համոզել, որպեսզի համաձայնի ՀՀ-ում պաշտպանական ոլորտում որևէ պաշտոն ստանձնել, սակայն Արզումանյանը, ըստ մեր աղբյուրի, կտրականապես դեմ է նման «ռակիրովկային»։
Նշենք նաև, որ դեռևս վերջնական որոշում չկա, թե Արզումանյանի հրաժարականից հետո ում վրա կանգ կառնի ընտրությունը, քանի որ ՊԲ հրամանատարի նման պատասխանատու պաշտոնին հնարավոր չէ նշանակել առաջին իսկ պատահած մարդուն, իսկ պաշտպանության ոլորտում այսօր բարձր սպայական կազմի կադրային լուրջ խնդիր կա»:

YEREVAN. – Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes: According to Past newspaper’s information, changes are expected in the near future not only at the MOD [(Ministry of Defense of)] Armenia, but also in the composition of the Artsakh [(Nagorno-Karabakh)] Defense Army [(DA)].
According to our Artsakh source, the [serving] DA commander, Lieutenant General Mikayel Arzumanyan, wants to resign.
The thing is that, according to our information, Arzumanyan simply does not want to work with Artsakh and the RA leadership anymore.
At the same time, let us emphasize that [Armenia’s acting PM] Nikol Pashinyan and his team do not want to decline from the service rendered by Arzumanyan and intend to persuade him to agree to take any position in the defense sector in the RA, but Arzumanyan, according to our source, is categorically against such "reshuffle."
Let us also note that there is no final decision yet on who will be elected after Arzumanyan's resignation, as it is impossible to appoint the first person to happen to such a responsible position as the [Artsakh] DA commander, whereas today there is a major personnel problem of senior officer staff in the field of defense.