Ավստրալական Lorna Jane սպորտային հագուստի ընկերությունը տուգանվել է 2.6 միլիոն ֆունտ ստերլինգով (կամ 5 միլիոն դոլարով) պնդելու համար, որ իր արտադրած հագուստը պաշտպանում է կորոնավիրուսային վարակից: Այդ մասին հայտնել է BBC News-ը:
Ընկերությունը հավաստիացրել է սպառողներին, որ հագուստ արտադրելու համար օգտագործվող նոր տեխնոլոգիաները «անհնար են դարձնում ցանկացած պաթոգենի, այդ թվում` COVID-19-ի փոխանցում եւ վերացնում են վարակը գործվածքի հետ շփման ժամանակ»: Դատարանի վճռում նշվում է, որ ընկերության հայտարարությունը «շահագործողական եւ պոտենցիալ վտանգավոր է»:
Ընկերությունը պնդում է, որ իրեն մոլորության մեջ է գցել սեփական մատակարարը: «Վստահելի մատակարարը մեզ վաճառեց մի ապրանք, որը չի արդարացրել սպասելիքները», - ասել է Lorna Jane-ի գործադիր տնօրեն Բիլ Քլարկսոնը:
Դատական ​​հայցը ներկայացվել է Ավստրալիայի մրցակցության եւ սպառողների պաշտպանության հանձնաժողովի (ACCC) կողմից այն բանից հետո, երբ Lorna Jane-ը կորոնավիրուսային համավարակի ժամանակ անցյալ տարվա հուլիսին սկսել է հագուստ վաճառել:

Австралийская фирма спортивной одежды Lorna Jane была оштрафована на 2,6 млн фунтов стерлингов (5 млн австралийских долларов) за утверждения, что производимая ею одежда защищает от заражения коронавирусом. Об этом сообщает BBC News
Компания уверяла потребителей, что новые технологии, использованные при создании одежды, «делают невозможным перенос любых патогенов, включая COVID-19, и устраняют вирус при контакте с тканью». В постановлении судья заявил, что заявление компании является «эксплуататорским, хищническим и потенциально опасным».
Компания утверждает, что ее ввел в заблуждение собственный поставщик. «Надежный поставщик продал нам продукт, который не оправдал ожиданий», - сказал Билл Кларксон, исполнительный директор Lorna Jane.
Судебный иск был подан Австралийской комиссией по конкуренции и защите прав потребителей (ACCC) после того, как Lorna Jane начала продавать одежду в июле прошлого года во время пандемии коронавируса.