Այս ստորագրահավաքը արձանագրումն է այն բանի, որ Հայաստանում, ցավոք սրտի, արդեն քաղբանտարկյալներ ունենք: Այս մասին, այսօր՝ հուլիսի 23-ին, Հյուսիսային պողոտայում ի պաշտպանություն Սյունիքի համայնքապետերի կազմակերպած ստորագրահավաքի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ անդամ, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
«Ավելին, արդեն իսկ Սահմանադրությամբ երաշխավորված անձեռնմխելիության պայմաններում, փաստորեն, ունենք մի իշխանություն, որը բռնի կերպով անազատության մեջ է պհել մեր գործընկերներին, մարդկանց, որոնք հայրենապաշտպանության դիրքերում են գտնվում: Ստորագրահավաքի տրամաբանությունը նաեւ նա է, որ իրավասու մարմինները պարտավոր են սա ընդունելու որպես հանրագրի մի ձեւ, միջոց եւ պատշաճ ընթացք հաղորդելու: Երրորդ առաքելությունը այս ստորագրահավաքի այն է, որ մարդիկ հնարավորություն ունենան ծանոթանալու եւ իրենց վերաբերմունքը արտահայտելու այս երեւույթի նկատմամբ»,-ասաց նա:
Արծվիկ Մինասյանը համոզմունք հայտնեց, որ սրանով փորձում են կոտրել Սյունիքի մեջքը. «Այն բռնաճնշումները, որ առաջին օրվանից սկսած կիրառվում են Սյունիքի նկատմմբ, հենց նպատակն էր թուլացնել, ջարդել հայ ժողովրդի կարեւորագույն մի հատվածի՝ հարավային Հայաստանի ողնաշարը, որպեսզի իրենց ազգակործան պլանները կարողանան ավելի արագ իրագործել: Դա իրենց մոտ չի ստացվելու: Սյունիքի համայնքապետերը հայ ժողովրդի դիմադրության հավաքական կերպարն են ներկայացնում: Իշխանությունների ազգակործան քաղաքականությունը դադարեցվելու է»:

This petition shows that, unfortunately, there are political prisoners in Armenia. This is what member of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun political party, deputy of the opposition ‘Armenia’ bloc Artsvik Minasyan told reporters during today’s petition in support of heads of communities of Syunik Province at Northern Avenue in Yerevan.
“Moreover, it’s a fact that, in the conditions of immunity guaranteed by the Constitution, the authorities have forcefully imprisoned our colleagues, people who are defending the homeland. The logic of the petition is that law-enforcement authorities are obliged to accept this as a petition and process it properly,” he said.
Minasyan expressed certainty that the authorities are trying to break the backbone of Syunik Province with imprisonment so that they can carry out their anti-national plans more quickly. “It’s not going to work. The heads of communities of Syunik Province represent the collective image of the Armenian people’s resistance,” he added.