Կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում մեքսիկացի հնագետները մեծ ծախսերի պատճառով ստիպված են կրկին թաղել անսովոր գտածոն, որն իր մեջ միավորում է գաղութային եւ նախաիսպանական հատկություններ: Այս մասին հայտնում է Planet Today-ը:
Մեքսիկայի մարդաբանության եւ պատմության ազգային ինստիտուտը 2019 թվականին Մեխիկոյի ծայրամասում հայտնաբերել է ջրհեղեղների դեմ պայքարի թունել, որում օգտագործվել են շինարարության իսպանական մեթոդներ, ընդ որում՝ դրանում փորագրված են ացտեկների խորհրդանիշներ:
Գտածոյի հիման վրա գիտնականները նախատեսում էին թանգարան ստեղծել, բայց այս շաբաթ ինստիտուտի հնէաբանները հայտնել են, որ պարզապես գտածոն նորից հողի տակ են դնում: Մասնագետները հույս ունեն, որ մի օր բավականաչափ գումար կունենան ցուցահանդես կազմակերպելու համար:
Թունելը հայտնաբերվել է հակաջրհեղեղային հնագույն պատի մեջ՝ ավտոբուսային գծի կառուցման ժամանակ: Փորձագետները կարծում են, որ նախաիսպանական խորհրդանիշները կարող էին պատի մեջ դրված լինել բնիկ բանվորների կողմից, որոնք դրա շինարարության ընթացքում հիմնական աշխատուժն են եղել:

В борьбе с пандемией коронавируса мексиканские археологи вынуждены заново закопать необычную находку, совмещающую в себе колониальные и доиспанские черты, в связи с высокими затратами. Об этом сообщает Planet Today.
Национальный институт антропологии и истории Мексики обнаружил в 2019 году туннель для борьбы с наводнениями на окраине Мехико, в котором использовались испанские методы строительства, при этом в нем были вырезаны ацтекские символы.
Ученые планировали сделать на основе находки музей, однако на этой неделе археологи института заявили, что просто снова засыпают находку землей. Специалисты надеются, что когда-нибудь у них будет достаточно денег, чтобы организовать выставку.
Туннель был обнаружен в древней противопаводковой стене во время строительства автобусной линии. Эксперты полагают, что доиспанские символы могли быть размещены в стене рабочими из числа коренного населения, которые были основной рабочей силой во время его строительства.