Հայիթիի սպանված նախագահ Ժովենել Մոիզի այրին՝ Մարթին Մոիզը, երեխաների ուղեկցությամբ չորեքշաբթի հեռացել է հանրապետությունից, տեղեկացնում է «Հայիթի-24»-ը։
Քաղաքական գործչի ընտանիքը մեկնել է Ֆլորիդա (ԱՄՆ), որտեղ Մարթին Մոիզը կշարունակի բուժումը ստացած վիրավորումից հետո։
Պետության ղեկավարը սպանվել էր հուլիսի 7-ին նրա նստավայրի դեմ անհայտ անձանց հարձակման հետեւանքով, վիրավորվել էր նաեւ նրա կինը։ Ավելի ուշ իշխանությունները հայտարարել էին, որ հարձակում գործած խմբի մեջ եղել է Կոլումբիայի առռնվազն 26 քաղաքացի, որոնց մի մասն արդեն կալանավորված է։ Ժովենել Մոիզին հողին են հանձնել հուլիսի 23-ին Կապ Հայիթիեն քաղաքում (հանրապետության հյուսիս)։

Вдова убитого президента Гаити Жовенеля Моиза Мартин Моиз в сопровождении своих детей покинула республику в среду, сообщает «Аити-24».
Семья политика направилась в штат Флорида (США), где Мартин Моиз продолжит лечение после полученного ранения.
Глава государства был застрелен в результате нападения неизвестных на его резиденцию 7 июля, ранения также получила его супруга. Позже власти объявили, что в группу, совершившую нападение, входили не менее 26 граждан Колумбии, часть из которых уже задержана. Жовенеля Моиза похоронили 23 июля в городе Кап-Аитьен на севере республики.