Բալկանյան երեք երկրների ղեկավարները պայմանագրեր են ստորագրել 2023 թվականին իրենց ազգային սահմանները քաղաքացիների համար բացելու մասին, հաղորդում է AP-ն:
Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը եւ Ալբանիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի վարչապետներ Էդի Ռաման եւ Զորան Զաեւը երեք համաձայնագիր են ստորագրել:
«Եթե մեզ հաջողվի հաղթահարել վարչական խնդիրները, սահմանները բաց կլինեն 2023 թվականի հունվարի 1-ից: Բելգրադի եւ Տիրանայի միջեւ կանգառ չի լինի: Դա պատմական պահ կլինի»,- ասել է Վուչիչը:
Ղեկավարները համաձայնագրեր են ստորագրել առեւտրի եւ տեղաշարժի, աղետների կառավարման ոլորտում համագործակցության եւ աշխատաշուկայի ազատականացման դյուրացման համար՝ աշխատանքի թույլտվության պահանջների չեղարկամն եւ ընթացակարգերի պարզեցման հաշվին:
Սերբիայի, Ալբանիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի միջեւ ապրանքների, կապիտալի եւ մարդկանց ազատ տեղաշարժը թույլատրելու նախաձեռնությունը սկսվել էր 2019 թվականին եւ այժմ ստացել է «Բաց Բալկաններ» անվանումը:
Բոսնիա եւ Հերցեգովինան եւ Չեռնոգորիան նույնպես հրավիրվել են միանալու, բայց դեռ չեն արել դա:
Երեք առաջնորդները կրկին հայտարարել են իրենց հիասթափության մասին ԵՄ-ի կողմից Ալբանիայի եւ Հյուսիսային Մակեդոնիայի հետ անդամակցության բանակցությունները չսկսելու կապակցությամբ՝ այն բանից հետո, երբ Բուլղարիան արգելափակեց Սկոպյեի հայտը: Հյուսիսային Մակեդոնիան ԵՄ անդամության թեկնածու է 2005 թվականից:
Զաեւն ասել է, որ ԵՄ-ի կողմից իր խոստումները չկատարելը ԵՄ մեկ անդամի հետ երկկողմանի խնդրի հետ կապված,« հակասում է եվրոպական գաղափարին, բուն ԵՄ շահերին»: Նրա խոսքով՝ Արեւմտյան Բալկանյան երկրները «չեն կարող սպասել ԵՄ բոլոր ներքին խնդիրների լուծմանը», որպեսզի տարածաշրջանը կարողանա առաջ շարժվել:

Лидеры трех балканских стран подписали соглашения об открытии своих национальных границ для граждан в 2023 году без ограничений, передает AP.
Президент Сербии Александр Вучич и премьер-министры Албании и Северной Македонии Эди Рама и Зоран Заев подписали три соглашения.
«Если нам удастся преодолеть административные проблемы, с 1 января 2023 года границы будут открыты. Из Белграда в Тирану и обратно не будет остановки. Это будет исторический момент», -сказал Вучич.
Лидеры подписали соглашения, способствующие торговле и перемещению, сотрудничеству в борьбе со стихийными бедствиями и освобождению рынка труда за счет отмены требований о разрешении на работу и упрощения процедур.
Инициатива по разрешению свободного перемещения товаров, капитала и людей между Сербией, Албанией и Северной Македонией началась в 2019 году и теперь получила название «Открытые Балканы».
Босния и Герцеговина и Черногория также были приглашены присоединиться, но пока этого не сделали.
Три лидера вновь заявили о своем разочаровании неспособностью ЕС начать переговоры о членстве с Албанией и Северной Македонией после того, как Болгария заблокировала заявку Скопье. Северная Македония является кандидатом на вступление в ЕС с 2005 года.
Заев сказал, что невыполнение ЕС своих обещаний из-за двустороннего вопроса с одним членом ЕС, «противоречит европейской идее, интересам самого ЕС». По его словам, западные балканские страны «не могут ждать решения всех внутренних проблем ЕС», чтобы регион мог двигаться вперед.