Հարավային Կորեայի Կենտրոնական բանկը հայտարարել է, որ Հյուսիսային Կորեայի տնտեսությունը 2020թ., 23 տարվա ընթացքում, տուժել է ամենամեծ անկումից ՄԱԿ շարունակվող պատժամիջոցների,  COVID-19-ի մեկուսացման միջոցների եւ վատ եղանակի պատճառով։
Սեուլի ազգային համալսարանի պրոֆեսոր Կիմ Բյոն Յոնը, որը Հյուսիսային Կորեայի գծով մասնագետ է, հաշվարկել է, որ այնտեղի տնտեսությունը կարող էր կրճատվել 20 տոկոսով 2017-2020թթ.՝ ուշադրության առնելով ոչ ֆորմալ շուկաների դերը։
«Դա իսկապես լուրջ ճգնաժամ է, որը կարող է հանգեցնել ավելի լուրջ քաղաքական հետեւանքների, քանի որ մարդիկ այժմ շատ ավելի մեծ տնտեսական շահ եւ գիտելիքներ ունեն, քան 1990-ականներին»,- նշել է նա։
Հարավային Կորեայի կառավարության աղբյուրը, որը լավ տեղեկացված է հարցի մասին, Reuters-ին տեղեկացրել է, որ Հյուսիսը ամենածանր տնտեսական ճգնաժամի մեջ է այն ժամանակներից, երբ սովը 1990-ական թթ. խլեց 3 մլն մարդու կյանք։
«Երկու տարվա փակ սահմանները եւ թայֆունները խորացրել են ճգնաժամը Հյուսիսում, բայց ոչ այն աստիճանի, որ սասանեն նրա տնտեսության հիմքերը»,- ասել է աղբյուրը։
Հարավային Կորեայի ԿԲ-ն տեղեկացրել է, որ Համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) Հյուսիսում անցած տարի կրճատվել է 4,5 տոկոսով իրական արտահայտմամբ, ինչը ամենավատ ցուցանիշն է 1997թ. հետո։

Центральный банк Южной Кореи заявил, что экономика Северной Кореи пострадала от наибольшего спада за 23 года в 2020 году из-за продолжающихся санкций ООН, мер изоляции COVID-19 и плохой погоды.
Ким Бён Ён, профессор экономики Сеульского национального университета, специализирующийся на Северной Корее, подсчитал, что тамошняя экономика могла сократиться до 20% в 2017-2020 годах, принимая во внимание роль неформальных рынков.
«Это действительно серьезный кризис, который может привести к более серьезным политическим последствиям, поскольку у людей сейчас гораздо больше экономических интересов и знаний, чем в 1990-е годы, - отметил он.
Источник в правительстве Южной Кореи, хорошо осведомленный об этом вопросе, сообщил Reuters, что Север переживает самый тяжелый экономический кризис с тех пор, как голод 1990-х годов унес жизни 3 миллионов человек.
«Два года закрытия границ и тайфунов усугубили кризис на Севере, но не до такой степени, чтобы поколебать основы его экономики», - сказал источник.
ЦБ Южной Кореи сообщил,  что валовой внутренний продукт (ВВП) на Севере сократился в прошлом году на 4,5% в реальном выражении, что стало худшим показателем с 1997 года.