ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Քեթրին Քլարկը կոչ է անում Ադրբեջանի զինված ուժերին անմիջապես հետ քաշվել Հայաստանի տարածքից: Այս մասին նա գրել է Թվիթերյան իր էջում:
«Ադրբեջանի զինված ուժերը պետք է անմիջապես հետ քաշվեն Հայաստանի տարածքից և դադարեցնեն բռնությունը, որն արդեն բազմաթիվ մարդկային կյանքեր է խլել»,-նշել է ԱՄՆ կոնգրեսականը:
Նա հպարտությամբ է փաստել, որ կողմ է քվեարկել կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնի առաջարկած օրենսդրական փոփոխությանը, որը սահմանափակում է ԱՄՆ կողմից ռազմական օգնության տրամադրումը Ադրբեջանին:
Փաստաթուղթը, որին միացել էին թե՛ դեմոկրատ, թե՛ հանրապետական օրենսդիրներ,արձանագրում է, որ Ադրբեջանին հաջորդ տարի չի կարող գումար հատկացվել Միջազգային ռազմական կրթության ու վերապատրաստման, Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման ծրագրերով: Այս երկու հոդվածներով նախորդ տարի Ադրբեջանը Վաշինգտոնից 1 մլն 600 հազար դոլար էր ստացել:

ВС Азербайджана должны немедленно уйти с территории Армении и положить конец насилию, которое уже унесло много человеческих жизней. Об этом написала на своей странице в Twitter член Палаты представителей США Кетрин Кларк.
Она с гордостью констатировала, что проголосовала за законодательное изменение, внесенное Фрэнком Паллоне.
В документе, к которому присоединились законодатели как от демократов, так и от республиканцев, говорится, что в следующем году Азербайджан не сможет получить средства в рамках программ международного военного образования и переподготовки, а также внешнего военного финансирования. По этим двум статьям в прошлом году Азербайджан получил от Вашингтона 1 млн. 600 тыс. долларов.